Fundusz AIP Seed Capital wychodzi z inwestycji w CallPage i zgarnia ponad 2 miliony złotych

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Fundusz AIP Seed Capital osiągnął 22-krotny zwrot z inwestycji sprzedając trzyletnie udziały w startupie CallPage. To jedna z najwyższych kwot zwrotu z inwestycji seed w Europie Środkowo-Wschodniej.


Andrew Tkachiv, Ross Knap, Sergey Butko – CallPage

Sprzedaż 100% udziałów w CallPage dotychczas przyniosła funduszowi zysk w kwocie 2,2 miliona złotych. To kolejny inwestor, który zarobił na tym projekcie. Rok temu swoje udziały odsprzedał z 10-krotnym zwrotem Anioł Biznesu. Jednak AIP Seed Capital posiada dodatkowy, 15-procentowy przychód ze sprzedaży udziałów przez kolejnego inwestora, co może zwiększyć zwrot z inwestycji początkowej nawet 30-krotnie. To kolejna duża transakcja w spółce portfelowej AIP Seed Capital. Wcześniej fundusz zrealizował między innymi 10-krotny zwrot z inwestycji w startup Qpony.

– Sprzedaż udziałów w CallPage to jeden z najwyższych zwrotów w inwestycjach seedowych w Europie Środkowo-Wschodniej i dotychczas najwyższa uzyskana przez fundusz stopa zwrotu. Kolejne tak spektakularne wyjście z inwestycji w startup potwierdza skuteczność tworzonego przez nas ekosystemu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, business.linków oraz funduszy AIP Seed Capital i bValue w ramach którego funkcjonowali twórcy CallPage – mówi Dariusz Żuk, założyciel i CEO AIP Seed Capital.


Dariusz Żuk – AIP Seed Capital

Od inwestycji w 2015 roku, CallPage ewoluował od pomysłu do spółki o globalnym zasięgu, która obsługuje blisko 4 tysiące firm – w tym gigantów takich jak Virgin Mobile oraz Mercedes. Firma zatrudnia ponad 50 pracowników i aktualnie rozwija produkt o funkcjonalności oparte o machine learning i sztuczną inteligencję. Plany rozwoju zakładają dalszą ekspansję zagraniczną.

– Kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy z AIP Seed Capital, nie mieliśmy nawet zarejestrowanej spółki. Mieliśmy tylko pomysł. Cel inwestycji był prosty – zbudować działający produkt i wprowadzić go na rynek. Dzisiaj niebieski przycisk z słuchawką zna prawie każdy. Tylko w zeszłym roku przez wtyczkę CallPage zostało zamówionych prawie 2 miliony rozmów od potencjalnych klientów – mówi Ross Knap, CEO CallPage. – Cieszę się, że kolejny inwestor zyskał na współpracy z CallPage – to dobry znak dla rynku i przyszłych inwestorów. Myślę że przeszłości damy zarobić dobrą stopę zwrotu dla każdego z naszych inwestorów – dodaje Knap.

Dotychczas fundusz AIP Seed Capital wyszedł z 42 inwestycji na 109 podmiotów, w które zainwestował kwotę łączną około 15 milionów złotych. Obecnie ma w portfelu 67 spółek, a wartość zarządzanych przez niego aktywów to ponad 30 milionów złotych.

– Wyjście z CallPage obrazuje strategię, jaką przyjęliśmy dla inwestycji, w które się angażujemy. Szukamy zdeterminowanych twórców i pomysłów o globalnym potencjale. Pomagamy im na samym początku zaistnieć na rynku i zrealizować szybkie wzrosty, aby wyjść z inwestycji szybko, z możliwie dużym zyskiem, a tym samym pozwolić firmom dalej samodzielnie realizować ich biznesplan, a zarobione przez fundusz środki przeznaczyć na dalszy rozwój naszego ekosystemu – podkreśla Dariusz Żuk. – W ciągu ostatniego roku zainwestowaliśmy w 4 startupy, które uzupełniły nasze portfolio spółek i aktualnie bardzo mocno skupiamy się na pracy nad posiadanym portfelem oraz przygotowaniem do kolejnych wyjść – dodaje Żuk.