Fundusz Kvarko inwestuje w technologie chemiczne od Qmeric

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fundusz Kvarko inwestuje w technologie chemiczne od Qmeric

Udostępnij:

Wrocławski fundusz po raz kolejny stawia na biznesowe i technologiczne pomysły polskich naukowców inwestując na start kilkaset tysięcy euro w spółkę Qmeric. Startup rozwija technologię syntezy i oczyszczania poligliceryny do zastosowań między innymi w kosmetyce, farmacji czy branży spożywczej.

Fundusz Kvarko chętnie sięga po tematy o uczelnianych korzeniach, przede wszystkim z obszaru chemii i biotechnologii. Zespół funduszu, poza know-how biznesowym, posiada wieloletnie doświadczenie naukowe i świetnie rozumie specyfikę projektów technologicznych oraz wie, jak wspierać je we wczesnej fazie rozwoju. Dzięki umiejętności znalezienia wspólnego języka wrocławskiemu inwestorowi zaufały już m.in. biznesowe zespoły z korzeniami w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, AGH, Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jednocześnie Kvarko skupia się na poszukiwaniu skalowalnych modeli biznesowych i ambitnych startupów celujących w duże rynki. Najnowsza inwestycja, wysokości kilkuset tysięcy EUR, jest przykładem takiego połączenia. Spółka Qmeric opracowała innowacyjny, autorski sposób syntezy i rozwija metodę oczyszczania oligoeteroli – związków o szerokim zastosowaniu m.in. w kosmetyce, farmacji, branży spożywczej czy w produkcji chemii gospodarczej. Według analiz to globalne rozwiązanie – kilkadziesiąt produktów Qmeric w ramach dwóch głównych linii produktowych, POLIGLIQ i POXE, znajdzie zastosowanie m.in. w ponad 72 proc. wszystkich artykułów kosmetycznych dostępnych na rynku. Według statystyk, globalne zapotrzebowanie rynkowe na poliglicerol opiewało w 2017 r.na ponad 480 tys. ton, a do 2025 r.ma wzrosnąć do blisko 800 tys. ton. Wielkość rynku w 2017 r. została wyceniona na ponad 4 mld USD i, według prognoz, do 2025 r. jego wartość ma się podwoić.

Założyciele spółki Qmeric – Jakub Ciepiela, ekspert branży finansowej i inwestycyjnej oraz dr inż. Andrzej Milewski, uznany naukowiec, specjalista w dziedzinie chemii, opracowali autorską technologię syntezy i oczyszczania oligoeteroli – energooszczędną oraz wytwarzającą mniej zanieczyszczeń (tym samym tańszą i efektywniejszą). Spółka generuje już przychody ze sprzedaży oligoeteroli, produkowanych w oparciu o autorską technologię syntezy, w której wykorzystywane są wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego, spełniające wymogi produkcji bezodpadowej. Środki z inwestycji Kvarko wykorzystane zostaną do rozwinięcia metody oczyszczania oligoeteroli oraz zwiększenia skali procesu.

– Na polskim rynku nie ma obecnie producenta wysokiej jakości poligliceryny spełniającej restrykcyjne normy dla branży kosmetycznej i spożywczej. Ich uzyskanie tradycyjnymi metodami jest skomplikowane i kosztochłonne. Rozwiązanie Qmeric pozwoli na oferowanie produktów konkurencyjnych względem obecnych na rynku, otwierając perspektywę ich wykorzystania w wielu branżach, w tym w przemyśle farmaceutycznym – wyjaśnia Jakub Ciepiela.

Dr inż. Ewelina Stelmach, menedżer inwestycyjna funduszu Kvarko, komentuje:

– Cieszymy się, że po raz kolejny towarzyszymy spółce w drodze od testów w laboratorium do przeskalowania procesu chemicznego. Rynek odbiorców oligoeteroli jest bardzo chłonny z uwagi na mnogość ich zastosowań, co napędza dynamiczny rozwój branży. Qmeric ma ambitne plany, w tym budowę instalacji chemicznej, która umożliwi syntezę oligoeteroli na masową skalę.

Inwestycja w Qmericzostała zrealizowana w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez NCBR i jest 19. z kolei inwestycją Funduszu Kvarko.