Fundusz Luksemburski inwestuje 10 mln w Copernica

Dodane: 15.03.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Fundusz Luksemburski inwestuje 10 mln złotych w farmy słoneczne Copernica. Pozyskane środki zasilą dział projektowy Copernic Design Studio, którego zadaniem jest pozyskanie od 100 do 300 MW pozwoleń na budowę elektrowni słonecznych.

– Jeżeli dobrze wykonamy to zadanie, to mamy szansę na kolejne rundy finansowania, które pozwolą te farmy wybudować, pozostawiając je w portfelu spółki. Fundusz luksemburski i Copernic będą miały po 50% udziałów w tych realizacjach – mówi Rahim Blak, pozostający prezesem spółki – Biorąc pod uwagę, że mamy międzynarodowego inwestora i wspólnika, to dla mnie ogromny zaszczyt i wyzwanie.

Celem Copernica jest budowa 1000 farm słonecznych do końca 2030 roku, aby wnieść znaczący wkład w transformację energetyczną Polski. Firma działa niecały rok, ale wydzierżawiła już prawie 400 HA gruntów pod budowę farm, a kolejne 300 HA jest w trakcie procedowania.

Copernic skupia się teraz na 3 filarach działalności:

1. Tokenizacja udziałów w farmach, które tworzą dzisiaj w Polsce rynek eProsumenta. To dzięki tokenizacji, Copernic trafia z ofertą do rozproszonych inwestorów, którzy staną się też ich klientami.

2. Projektowanie farm, czyli doprowadzenie, w jak najkrótszym czasie i jak największej ilości projektów, do pozwoleń na budowę.

3. Copernic PPA – Wielkie farmy dla wielkich firm, budowane i rozliczane w modelu PPA.

Zespół Copernic konsekwentne działa, pomimo pandemii, Daniel Birnbach objął stanowisko COO Copernica. Prezes spółki Rahim Blak podziękował wszystkim Tokenariuszom za wsparcie projektu na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu Copernic dzisiaj stworzył duży bank ziemi, a pierwsza farma w Starym Dzikowie jest w trakcie budowy.