Fundusz MCI sprzedał pakiet akcji iZettle. Nabywcą jest PayPal

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Polski fundusz inwestycyjny odnotował kolejny sukces. MCI.TechVentures sprzedał posiadany pakiet akcji szwedzkiego startupu iZettle zarabiając na transakcji około 100 milionów złotych. Wartość akwizycji iZettle przez PayPal opiewała na niebagatelną kwotę 2,2 miliarda dolarów.

Na zdjęciu: Jacob de Geer, CEO iZettle | fot. materiały prasowe

Fundusz MCI sprzedał swój pakiet akcji za kwotę ok. 44 milionów dolarów, co przyniosło zwrot na poziomie 3,5x. MCI był akcjonariuszem iZettle od 2015 roku. Nabył wówczas akcje za ok. 44 miliony złotych.

Co ważne, jest to trzecie największe wyjście pod względem wygenerowanego zysku w dwudziestoletniej historii MCI. Jak podaje Antyweb, większe zyski wygenerowała sprzedaż spółek Invia oraz Mall.cz. 

iZettle powstał w 2010 roku i oferuje punktom sprzedaży alternatywny sposób przyjmowania płatności bezgotówkowych. Udostępnia bowiem aplikację mobilną oraz niewielki czytnik kart podłączany do smartfona, dzięki którym właściciele sklepów i restauracji mogą zrezygnować z tradycyjnych terminali płatniczych. Jest on bezpośrednim konkurentem Square należącego do CEO Twittera, Jacka Dorseya.