Fundusz VC Black Swan uruchamia swoją największą inwestycję

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Fundusz VC Black Swan uruchamia swoją największą inwestycję

Udostępnij:

Fundusz VC Black Swan wyróżnia się na polskim rynku, ponieważ jest jedynym funduszem nad Wisłą za sterami, którego stoją same kobiety. Aktualnie fundusz inwestuje 4 mln złotych w spółkę Medical Marketplace, która tworzy platformę do sprzedaży sprzętu medycznego dla prywatnych klinik. Będzie to największa inwestycja w historii funduszu.

Fundusz VC Black Swan oparty jest na koncepcie „kobiety wspierają kobiety” i jest efektem współpracy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i PFR. Został założony przez Joannę Zielińską, Katarzynę Wierzbowską, Dorotę Czekaj i Kingę Nowakowską. Fundusz dysponuje łączną kwotą 50 mln złotych.

Medical Marketplace

Medical Marketplace to miejsce, które będzie łączyć dostawców produktów medycznych z prywatnymi klinikami. W ofercie znajdą się produkty „szybko rotujące” takie jak rękawiczki, igły i inne produkty medyczne, które potrzebują certyfikacji ale nie są lekami.

To co będzie wyróżniało tę platformę od innych to możliwość ustalania cen w czasie rzeczywistym. Będzie to coś na kształt giełdy. Przedstawiciele projektu zapowiadają, że ceny danych produktów będą zależne od skali sprzedaży w danym dniu. Czyli im więcej produktów z danej grupy zostanie sprzedanych, tym ich cena będzie niższa. Dzięki temu mniejsze kliniki będą mogły zamawiać po cenach hurtowych nawet przy drobnych zakupach.

Kolejną ważną rzeczą dla odbiorców rozwiązania jest fakt, że Medical Marketplace będzie zapewniać dostawę w ciągu 48 godzin od zamówienia, a cala logistyka transportu będzie po stronie dostawcy. Ma to znacznie ułatwić optymalizację pracy klinik, które dzięki usprawnieniu zamówień będą mogły oszczędzić nawet 30 proc. swoich wydatków..

Medical Marketplace funkcjonuje już od roku. Natomiast udoskonalona platforma ma zacząc działać w przeciągu najbliższych pięciu miesięcy. Do tego czasu startup ma podpisać umowy z założoną liczbą odbiorców. Fundusz VC Black Swan oferuje startupowi w rundzie seedowej 4 mln złotych (2 mln złotych od funduszu i 2 mln złotych od dwóch aniołów biznesu), a w zamian pozyska 37 proc. udziałów w spółce.

WoshWosh

Fundusz VC Black Swan otrzymuje średnio 70 propozycji miesięcznie. Jednak jego przedstawicielki ostrożnie podejmują decyzje o inwestowaniu. Jednym z projektów, w które zainwestowały jest startup WoshWosh.

WoshWosh to startup założony przez Martynę Zastawną. Jej pomysł na biznes to renowacja i czyszczenie butów. Mogłoby się wydawać, że to dość tradycyjny i mało innowacyjny pomysł. Nic bardziej mylnego, kiedy Martyna zaczynała swoją działalność rynek nie był w stanie nic zaoferować w tej przestrzeni.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i to zbyt dosłownie, bo w pierwszym miesiącu działalności Martyna miała problem ze zbyt dużą liczną… klientów. – Kiedy zaczynałam swój biznes, zakładałam, że w pierwszym miesiącu działania zdobędę 10 klientów. Tymczasem dostałam 500 par butów. Nie byłam na to kompletnie przygotowana – opowiadała w 2017 roku podczas Fuckup Nights Martyna Zastawna.

Choć Fundusz VC Black Swan zainwestował jak do tej pory jedynie w trzy startupy: WoshWosh, HiCash i Medical Marketplace, jego przedstawicielki działały wcześniej w ramach  Funduszu Black Swan Fund – Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.