Fundusz z Doliny Krzemowej inwestuje w Grupę Pracuj. Wcześniej wpompował pieniądze w Facebooka

Dodane: 30.06.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Amerykański fundusz TCV inwestuje nieujawnioną kwotę we właściciela serwisu z ogłoszeniami o pracę Pracuj.pl i tym samym obejmuje mniejszościowy pakiet udziałów w spółce. Oprócz tego do rady nadzorczej firmy dołącza dwóch partnerów.

Na zdjęciu: Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj | fot. materiały prasowe 

Wsparcie merytoryczne

Pozyskany kapitał i wsparcie inwestora ma przede wszystkim umożliwić Grupie Pracuj dostęp do wiedzy i ekspertów ze Stanów Zjednoczonych oraz pomóc w dalszym rozwoju na zagranicznych rynkach. – Nasza kultura organizacyjna nastawiona jest na ciągłe uczenie się, dlatego szukaliśmy inwestora, który wniesie do spółki przede wszystkim inspirację i wiedzę – mówi prezes zarządu Grupy Pracuj Przemysław Gacek.

Dodaje, że TCV doskonale pasuje do tych założeń, ponieważ inwestuje długoterminowo właśnie w takie spółki technologiczne jak Grupa Pracuj oraz buduje z nimi trwałe partnerstwa. Jego zdaniem, współpraca z nowym inwestorem oznacza, że polska firma otrzyma wsparcie w dotychczasowym rozwoju poprzez wiedzę i wieloletnie doświadczenie TCV w sektorze technologicznym – co z kolei ma ułatwić spółce dalszy wzrost jej głównych biznesów i rozwiązań opartych o SaaS, które tworzy.

Partnerzy dołączają do rady nadzorczej

Obie strony transakcji nie chwalą się jej wysokością, więc nie wiadomo jakie środki wpompowano w korporację z Polski i jaka jest jej wartość. Rzeczpospolita natomiast ustaliła nieoficjalnie, że podczas zawierania umowy firma była wyceniona na półtora miliarda złotych. Ponadto wiadomo, że po finalizacji transakcji TCV obejmie mniejszościowy pakiet akcji, a pakiet kontrolny wciąż pozostanie w rękach dotychczasowych udziałowców.

Na zdjęciu: John Doran, partner w TCV | fot. materiały prasowe 

Oprócz tego do rady nadzorczej Grupy Pracuj wejdą dwaj partnerzy TCV John Doran i David Yuan. – Grupa Pracuj to doskonały przykład celu inwestycyjnego, jakich szuka TCV. Przemysław Gacek założył i rozwinął firmę aż do lidera rynkowego w Europie Centralnej. To pokazuje niesamowity potencjał Grupy Pracuj na przyszłość. Niecierpliwie czekamy, by rozpocząć współpracę z założycielami i zarządem Grupy w celu wspierania rozwoju jej perspektywicznych rozwiązań dla rynku HR – mówi John Doran.

Wcześniej Facebook i LinkedIn

Fundusz, w którym jest partnerem, inwestuje w prywatne i publiczne firmy technologiczne. Podczas ponad 20 lat działalności zaangażował się finansowo w około 200 spółek na łączną kwotę ponad 9 miliardów dolarów. W jego portfolio znajdziemy takich gigantów jak Facebook, LinkedIn, Netflix i Spotify. Współpraca z Grupą Pracuj jest jednak pierwszym tego typu przedsięwzięciem TCV w Polsce.