Fundusz z Grupy MCI zaangażowany w finansowanie zakupu Allegro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Inwestycja związana z zakupem Allegro polegała na zapewnieniu finansowania dłużnego dla transakcji i jest konsekwencją zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o rozwoju działalności grupy PEM w tym obszarze.

Jako fundusz dłużny MCI.CreditVentures, inaczej niż pozostałe fundusze zarządzane przez PEM, nie staje się udziałowcem spółki, lecz dostarcza jej lub inwestorom kapitałowym niezbędnego finansowania.

– Zaangażowanie w projekt finansowania zakupu Allegro potwierdza naszą silną pozycję na rynku funduszy działających w obszarze cyfrowej gospodarki. Udział w największym przejęciu spółki internetowej w regionie to nie tylko forma uznania dla naszych kompetencji poprzez zaproszenie do grona podmiotów finansujących, ale również możliwość bliskiej współpracy w ramach konsorcjum ze świetnym partnerem, jakim jest JP Morgan. Liczymy, że to otworzy nam drogę do innych podobnych projektów – powiedział Krzysztof Konopiński, CFO Private Equity Managers i zarządzający funduszem MCI.CreditVentures.

W swoich strategicznych planach Grupa PEM zapowiadała podjęcie kroków zmierzających do podniesienia wartości aktywów pod zarządzaniem, które są bazą do wyliczenia przychodów z tytułu opłaty stałej. Jedną z inicjatyw miało być udostępnienie spółkom finansowania dłużnego. W przeciwieństwie do modelu finansowania kapitałem własnym (tzw. equity), podmioty szukające dodatkowych środków na rozwój nie są zmuszone dzielić się własnością spółki, jednocześnie zyskując dodatkowe benefity w porównaniu z kredytem bankowym.

– Wierzę, że ta transakcja jest pierwszą z wielu, jakie przeprowadzimy w takim modelu. Już teraz widzimy duże zainteresowanie ze strony spółek, przy jednoczesnej niewielkiej konkurencji ze strony funduszy dostarczających tego typu finansowanie w polskiej walucie. Co dodatkowo ważne z punktu widzenia PEM, chcemy w ten sposób powiększać poziom aktywów pod zarządzaniem, od którego będziemy pobierać opłatę stałą i systematyczną opłatę zmienną – uzupełnił Konopiński.

Na koniec grudnia 2016 r. aktywa pod zarządzaniem Grupy PEM wynosiły ok. 2,2 mld zł. Sprzedaż Allegro przez Naspers za 3,25 mld dolarów (ok. 13 mld zł) zł było największą transakcją w polskiej branży cyfrowej i jedną z większych tego typu w Europie.

fot. pexels.com

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem