Fundusze VC z Londynu znowu na szczycie listy. Inwestują najwięcej w fintech

Dodane: 19.10.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Najbardziej rozwinięte miasta w Europie są daleko w tyle za Londynem jeśli chodzi o realizację inwestycji w startupy z branży fintech. Fundusze VC ze stolicy Wielkiej Brytanii zaangażowały ponad 3 mld dolarów w takie przedsięwzięcia.

fot. pexels.com

Ranking miast

Na brytyjskim rynku działa w tym roku dwukrotnie więcej startupów z branży fintech niż w 2016, a łączna kwota inwestycji zrealizowanych z ich udziałem w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy wynosi aż miliard dolarów. Czyni to fundusze venture capital z Londynu, i ogółem z Wielkiej Brytanii, najbardziej zaangażowanymi w rozwój spółek z sektora fintech, zostawiajac daleko w tyle inne wysokorozwinięte kraje i stolice w Europie.

Powołując się na dane firmy badawczej Pitchbook, CNBC podaje 9 europejskich miast, które do tej pory zainwestowały największe pieniądze w startupy z sektora fintech:

 1. Londyn – 3,49 mld dolarów  

 • Sztokholm – 659 mln dolarów  
 • Berlin – 436 mln dolarów  
 • Paryż – 327 mln dolarów   
 • Dublin – 108 mln dolarów   
 • Amsterdam – 98 mln dolarów   
 • Zurych – 90 mln dolarów   
 • Madryt – 45 mln dolarów   
 • Frankfurt – 34 mln dolarów
 • Dobre miejsce do robienia biznesu

  – Fakt, że od czasu referendum dotyczącego członkostwa w Unii Europejskiej, fundusze venture capital podniosły kwotę inwestycji w londyńskie startupy z branży fintech do miliarda dolarów, świadczy, że międzynarodowi inwestorzy nadal będą postrzegać Londyn jako główny hub branży fintech – mówi Rajesh Agrawal z biura burmistrza Londynu. Jednak nie tylko jego zdaniem stolica Wielkiej Brytanii pozostanie na czele listy miast, które już są najbardziej zaangażowane w rozwój technologii finansowych.

  Według dyrektora generalnego YoYo, Londyn jest optymalnym miejscem do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. – Jest tak ze względu na unikalny ekosystem w mieście, który daje nam dostęp do talentów, kapitału i gwarantuje perspektywy dla sprzedawców i kupujących – mówi Alain Falys. Dodaje, że jego firma w bardzo krótkim czasie stała się wiodącym dostawcą płatności mobilnych, co być może nie byłoby możliwe gdzie indziej na świecie.

  3200 transakcji na 20 mld dolarów

  Nie pierwszy raz Wielka Brytania znajduje się na pierwszym miejscu wśród państw, których fundusze venture capital realizują największe inwestycje. Pod koniec września pisaliśmy o raporcie przygotowanym przez CB Insights, według którego tamtejsi inwestorzy zrealizowali od 2012 roku aż 3200 transakcji na łączną sumę 20 miliardów dolarów, a trzy ostatnie rudny dotyczyły jedynie startupów z branży fintech.

  Natomiast na liście CB Insights najbardziej aktywnych funduszy VC w Europie znalazł się także jeden fundusz z Polski – SpeedUp Venture Capital Group. 

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem