Fundusze venture capital z Polski. Zainwestowały 163 mln dolarów w 2016 roku

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Fundusze venture capital z Polski zrealizowały w minionym roku 114 inwestycji na łączną kwotę 163 milionów dolarów. Największa liczba transakcji została zrealizowana wśród podmiotów działających w segmencie Internet B2B Services. Poniżej prezentujemy wyniki raportu przygotowanego przez GrowthUP.

fot. pexels.com

Drugi kwartał

Najlepszym okresem inwestycyjnym w minionym roku był drugi kwartał. Wówczas fundusze venture capital zrealizowały aż 30 transakcji o łącznej wartości ponad 58 milionów dolarów. Nieco słabszy okazał się czwarty i trzeci kwartał, a najgorszy pierwszy. Zainwestowano wtedy w sumie około 34 miliony dolarów w dwadzieścia pięć projektów.

Inwestorzy najchętniej angażowali się w przedsięwzięcia z segmentu Internet B2B Services, Hardware i Mobile, gdzie łącznie zrealizowali największą ilość transakcji: 28, 15 i 12. Pod względem kwotowym sprawa ma się jednak inaczej. Największe pieniądze zostały wpompowane w startupy działające w branży IoT (28,4 mln$), Marketplace (24,13 mln$) i Fintech (23,48 mln$).

20 mln dolarów dla DocPlannera

W ubiegłym rok zrealizowano także największą akwizycję w historii polskiego Internetu. Chodzi oczywiście o kupno stu procent akcji Allegro, które do tej pory należały do południowoafrykańskiego koncernu Naspers. Kosztowało to Cinven, Permira i Mid Europa Partners ponad trzy miliardy dolarów.

Natomiast wśród najwyższych rund finansowania, GrowthUP wymienia dziewięć transakcji. Na czele listy znalazł się DocPlanner, który w ubiegłym roku zgarnął 20 milionów dolarów. Dzięki tym pieniądzom miał pojawić się na nowych rynkach, między innymi w Brazylii i Meksyku.

Raport możesz pobrać stąd