Funduszu StartMoney inwestuje w rynek rozpoznawania mowy i motoryzacyjny

Dodane: 20.08.2013

Mam Startup

Udostępnij:

Fundusz zalążkowy StartMoney zainwestował w kolejne dwie innowacyjne spółki: rozwijającą technologie przetwarzania mowy na tekst spółkę SmartMobile oraz AutoGo+, dostarczającą profesjonalne narzędzia w obszarze obrotu pojazdami używanymi. Usługi AutoGo+ mają uczynić ten rynek bezpiecznym i korzystny

Fundusz zalążkowy StartMoney zainwestował w kolejne dwie innowacyjne spółki: rozwijającą technologie przetwarzania mowy na tekst spółkę SmartMobile oraz AutoGo+, dostarczającą profesjonalne narzędzia w obszarze obrotu pojazdami używanymi. Usługi AutoGo+ mają uczynić ten rynek bezpiecznym i korzystnym dla nabywców i sprzedawców. Tę ostatnią spółkę StartMoney wsparł kwotą 600 tys. zł.

Prognozy dla rynku systemów rozpoznawania mowy są wielce obiecujące. Szacuje się, że wartość sprzedanego oprogramowania do rozpoznawania mowy wzrośnie z poziomu 13,6 mld $ w 2010 r. do wartości 18,9 mld $ w 2015 r. (6,8% rocznie). Z kolei segment urządzeń obsługujących systemy rozpoznawania mowy był wart 16,5 mld $ w 2010 r. i powinien rosnąć 9,8% r/r do poziomu 26,3 mld $ w 2015 r.

Spółka SmartMobile produkując oprogramowanie oraz środowisko do tworzenia aplikacji i systemów dla partnerów (np. firm informatycznych) i działając globalnie, ma realne szanse stać się ważnym graczem na tym rynku. Spółka tworzy aplikacje transponujące mowę na tekst, wykorzystywane bądź do prostej rejestracji wypowiedzi (przy czym archiwizacja może następować w różnych postaciach, np. na szczegółowych formularzach stosowanych w instytucjach), bądź do sterowania urządzeniami mobilnymi. W celu ochrony danych są one przetwarzane lokalnie, bez konieczności połączenia z internetem i zdalnym serwerem. Początkowo SmartMobile będzie przygotowywać rozwiązania dla języków polskiego, angielskiego i hiszpańskiego, a w planach jest także opracowanie aplikacji na inne języki.

AutoGo+

Spółka AutoGo+, dostarczającą profesjonalne narzędzia w obszarze obrotu pojazdami używanymi, otrzymała z funduszu StartMoney wkład finansowy w wysokości 600 tys. zł. AutoGo+ będzie łączyć działania internetowe z ogólnopolską terenową siecią sprzedaży, aby zapewnić właścicielom pojazdów możliwość skutecznej i wygodnej sprzedaży aut oraz jednośladów, zaś kupującym – bezpieczne i korzystne transakcje nabycia pojazdów. Jak podkreśla Cezary Siedlarczyk, pomysłodawca AutoGo+: – Naszym celem jest uporządkowanie i sprofesjonalizowanie polskiego rynku, co przyniesie korzyści zarówno sprzedającym, jak i nabywcom. Usługi będą dostępne już od września br., najpierw w Małopolsce, a w kolejnych miesiącach w całym kraju.

Fundusz inwestycyjny StartMoney został założony dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Przy każdej inwestycji bierzemy pod uwagę trzy podstawowe sprawy – czy koncepcja jest innowacyjna, czy odpowiada na potrzeby rynkowe oraz czy jej twórcy posiadają kluczowe kompetencje – mówi Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney. W każdym wypadku służymy też start’upom profesjonalną wiedzą biznesową: pomagamy przeprowadzać badania rynku, tworzyć strategie i dobierać narzędzia działania – dodaje Głowacka.

źródło: informacja prasowa