Funkcjonalność domowej elektroniki kluczowa przy wyborze nowoczesnych rozwiązań

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Przy wyborze domowej elektroniki zwracamy przede wszystkim uwagę na funkcjonalność danego rozwiązania – tak twierdzi aż 77% respondentów. Dla prawie identycznej liczby badanych (76%) domowa elektronika powinna poprawiać komfort życia.

Na zdjęciu: Maciej Fiedler, prezes Fibaro | fot. materiały prasowe 

Na trzecim miejscu najważniejszych korzyści z implementacji nowych technologii w domu jest oszczędność czasu, który dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy.  

W naszych domach i mieszkaniach pojawia się coraz więcej elektroniki – nie tylko przybywa urządzeń mobilnych, jak kolejne notebooki czy smartfony, ale również technologii, które wpisują się w trend Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT). W przeprowadzonym przez Millward Brown  na zlecenie Fibaro badaniu  największa liczba respondentów wskazała, że najważniejszą cechą urządzeń opartych na nowych technologiach jest ich użyteczność i funkcjonalność. W kontekście rozwiązań użytku domowego było to najważniejsze aż dla 77% badanych.  Wysoki odsetek respondentów zwrócił również uwagę na oszczędność czasu jaką mają przynieść nowoczesne technologie, które implementujemy w domach. Ten element był najważniejszy dla 65% respondentów.

Na te potrzeby odpowiadają producenci rozwiązań Smart Home – inteligentny dom jest bardzo dobrą odpowiedzią na odczuwany deficyt wolnego czasu. Automatyzacja codziennych, powtarzalnych czynności jest w stanie dać nam kilka cennych minut wolnego czasu dziennie, który możemy zagospodarować w dowolny sposób. Podobne skojarzenia z inteligentnym domem mieli respondenci badania – 72% określiło tego typu rozwiązania za użyteczne, 65% stwierdziło, że zwiększają komfort mieszkania, a ponad połowa badanych zwróciła uwagę na aspekt oszczędności czasu poświęcanego na codzienne czynności. Warte odnotowanie jest również bezpieczeństwo domu, które z rozwiązaniami Smart Home połączyło aż 67% badanych.

– Urządzenia, które zamieniają nasz dom w inteligentną przestrzeń zyskują coraz większa popularność – nie tylko na świecie, ale również na polskim rynku. Badania pokazują, że najważniejsza jest dla nas użyteczność, a to właśnie ona jest głównym celem nowoczesnych rozwiązań zmieniających nasz dom w inteligentny. Sensory oraz czujniki, które automatyzują wiele procesów mogą podnieść komfort naszych mieszkań, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz finalnie wygospodarować dla nas kilka dodatkowych minut na przyjemności – mówi Maciej Fiedler, prezes Fibaro.

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń oferowanych przez producentów z kategorii Smart Home, coraz większą uwagę przywiązujemy również do ich designu. Chcemy, aby nowoczesne urządzenia były nie tylko funkcjonalne, ale pasowały do wnętrza, w którym mieszkamy. Ten trend potwierdzają badania przeprowadzone dla Fibaro przez Millward Brown – wygląd i design – w kontekście urządzenia do użytku osobistego był najważniejszy dla 41% respondentów, a ponad 1/3 badanych (36%) stwierdziła, że to kluczowa cecha sprzętów na użytek domowy.

Z tym trendem mierzą się też producenci rozwiązań dla inteligentnych domów, którzy przy projektowaniu czujników i sensorów, zwracają uwagę na innowacyjność stosowanych rozwiązań oraz design. Na tym polu szczególnie dobrze radzi sobie poznańska firma Fibaro, której produkty od kilku lat zdobywają wyróżnienia w  prestiżowym konkursie IF Design Award.

– Warto podkreślić, że w aktualnej ofercie Fibaro znajdują się sensory, które mogą zostać zainstalowane zupełnie bezinwazyjnie. Wystarczy wyjąć je z pudełka, rozstawić w odpowiednich miejscach oraz dokonać prostej instalacji i konfiguracji z naszym telefonem lub tabletem. Mobilność naszych rozwiązań sprawia zatem, że użytkownicy zawsze mają wpływ na to, jak zostaną one zaimplementowane w domowych warunkach. Jednak łatwość instalacji to nie wszystko – przy projektowaniu naszych produktów, staramy się brać pod uwagę również dalsze możliwości zaadaptowania w przestrzeni, tak, aby użytkownik mógł dopasować wersję kolorystyczną urządzenia do swoich potrzeb – dodaje Maciej Fiedler.

Atrakcyjność urządzeń Fibaro oraz ich unikalny design potwierdzają międzynarodowe nagrody – bezprzewodowy czujnik ruchu Fibaro Motion Sensor został w tym roku wyróżniony jedną z najbardziej znanych i prestiżowych nagród w dziedzinie designu – iF Design Award. Obudowa FIBARO Motion Sensor została zaprojektowana na wzór kształtu kociego oka, a samo urządzenie łączy w sobie cztery inteligentne funkcje. Poza detekcją ruchu, przekazuje również informacje o natężeniu światła, aktualnej temperaturze, a za sprawą wbudowanego akcelerometru – dane o zmianie swojego położenia.