Kto kupił Gabi?
Experian to wiodąca, globalna firma, świadcząca usługi informacyjne. Dostarcza rozwiązania obejmujące ocenę ryzyka kredytowego oraz analizę potencjalnych korzyści przy produktach kredytowych dla sektora detalicznego i korporacyjnego. Experian zatrudnia około 20 000 osób w 44 krajach i stale inwestuje w nowe technologie, utalentowanych ludzi i innowacje, aby móc jak najszybciej reagować na ich indywidualne potrzeby i oczekiwania. Experian jest notowany na londyńskiej giełdzie i wchodzi w skład indeksu FTSE 100.
Wcześniejsza sprzedaż
Zakładając Gabi twórcy startupu od początku byli przekonani, że ich pomysł poparty kapitałem na rozwój może odnieść duży sukces. – Zakładaliśmy, że zbudowanie dużej i stabilnej firmy zabierze nam około 8-10 lat. Sprzedaż firmy za ponad 1 mld zł już po pięciu latach znacznie przerosła nasze oczekiwania – komentuje Krzysztof Kujawa, CPO i współtwórca Gabi.
Ważnym aspektem działalności Gabi jest zespół pracujący w Polsce. To przede wszystkim informatycy, analitycy i graficy oraz osoby wspierające sprzedaż i obsługę klienta. – Gabi zatrudnia około 180 osób, wliczając pracowników oraz kontraktorów. Zespół w USA to prawie 60 osób w dwóch lokalizacjach, a w Polsce i Unii Europejskiej to łącznie 120 osób – wyjaśnia Krzysztof Kujawa.
– Mimo szalonego tempa rozwoju rynku pracy w obszarze technologii informatycznych, udało nam się dość szybko zbudować zgrany zespół w Polsce, który stworzył innowacyjną technologię pozwalającą znacząco odróżnić się od konkurencji – tłumaczy drugi z współtwórców Gabi Paweł Olszewski, CTO kierujący zespołem w Polsce. Jak dodaje, zespół jest wciąż dynamicznie rozwijany. – W 2022 r. możemy się spodziewać praktycznie podwojenia działu technologicznego. Polska ma bardzo dobrych programistów, cenionych w Krzemowej Dolinie, jak również bardzo dobre zasoby kadrowe do wspierania działalności operacyjnej – twierdzi Olszewski. Z kolej Krzysztof Kujawa dodaje, że Gabi ciągle aktywnie rekrutuje pracowników do swojego oddziału w Polsce, a w szczególności informatyków specjalizujących się w Ruby i React.
Więcej transakcji z udziałem firm techowych
Rafał Stroiński, straszy partner kancelarii B2RLaw wyjaśnia również, że transakcji dot. polskich firm techowych będzie więcej. – Zapowiada się, że rok 2021 będzie najlepszym w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Branża technologiczna globalnie odnotowuje zdumiewający 133-procentowy wzrost liczby fuzji i przejęć. Sektor ten stanowi obecnie 20 proc. rynku, a na drugim miejscu plasują się finanse, które stanowią 12 proc. – tłumaczy. Zdaniem starszego partnera w kancelarii B2RLaw polski rynek technologiczny przeżywa boom, a firmy technologiczne wkraczają do tradycyjnych sektorów przemysłu, rozwijając się już jako fintechy, proptechy, edutechy, healthtechy czy agritechy. – Co prawda wyceny tych spółek są niższe, niż ich odpowiedników w Europie Zachodniej, czy USA, ale obserwujemy też, że wyceny polskich spółek technologicznych konsekwentnie rosną. Dlatego średnio i długo-terminowo z pewnością będziemy świadkami podejmowania przez polskie spółki technologiczne podobnych transakcji – ocenia Rafał Stroiński.