Gates, Bezos i Zuckerberg półtora roku temu utworzyli fundusz. Właśnie zainwestowali w dwa startupy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Pod koniec 2016 roku między innymi Gates, Bezos i Zuckerberg uruchomili fundusz Breakthrough Energy Ventures, który inwestuje w startupy z sektora energetycznego. Właśnie zrealizował pierwszą inwestycję.

Na zdjęciu: Bill Gates, założyciel Microsoftu | fot. Facebook | modyfikacja: 632×348

Form Energy i Quidnet Energy

Półtora roku po uruchomieniu funduszu Breakthrough Energy Ventures jego założyciele chwalą się pierwszymi inwestycjami. Właśnie zamknęli dwie rundy finansowania, których beneficjentami są Form Energy i Quidnet Energy. Oba przedsiębiorstwa rozwiązują ten sam problem, bo opracowują technologię magazynowania energii, ale na różne sposoby.

Form Energy pracuje nad superwydajnym akumulatorem, który ma kosztować zaledwie 10 dolarów za kWh, czyli o 190 dolarów mniej niż korzystając z najtańszych akumulatorów pozwalających na zmagazynowanie jednego kWh. Dzięki temu między innymi produkcja auta elektrycznych będzie tańsza i tym samym ich cena. Druga spółka z kolei, Quidnet Energy, wykorzystuje wodę do wytworzenia energii elektrycznej.

Każdy etap rozwoju

– Jesteśmy otwarci na wszelkie przedsięwzięcia, które prowadzą do uzyskania taniej, czystej i niezawodnej energii – mówił w 2016 roku w rozmowie z Quartz Bill Gates, który z Jeffem Bezosem i z siedemnastoma innymi miliarderami uruchomił fundusz Breakthrough Energy Ventures. Wyjaśniał wówczas, że organizacja będzie wspierać innowacyjne firmy z sektora energetycznego na każdym etapie rozwoju.

Na oficjalnej stronie projektu można przeczytać, że celem powstałego funduszu jest zapewnienie taniej energii odnawialnej, której wydobycie nie wpłynie na zmiany klimatu. Aby osiągnąć ten cel miliarderzy będą inwestować w technologiczne spółki działające w pięciu obszarach. Wśród nich wymieniają: energię elektryczną, transport, rolnictwo, produkcję przemysłową oraz budownictwo.

Kryteria współpracy

Wybierając spółki, w które zdecydują się wpompować pieniądze, będą kierować się kilkoma kryteriami. Jednym z nich jest zdolność firmy do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz potencjał inwestycyjny. Startupy ubiegające się o wsparcie funduszu będą musiały także wykazać się dorobkiem naukowym oraz mieć szansę na globalny sukces.

Ponadto koalicja ma współpracować z Mission Innovation, organizacją uruchomiona przez Baracka Obamę, której celem jest wzmożenie badań dotyczących energetyki. Dziewiętnaście państw biorących udział w przedsięwzięciu zobowiązało się, że w ciągu pięciu lat zwiększy nakłady finansowe na tę działalność do dwudziestu miliardów dolarów.