Gdańska firma dostarczyła innowacyjną technologię regeneracji organizmu na Rajdzie Dakar

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Gdańska firma dostarczyła innowacyjną technologię regeneracji organizmu na Rajdzie Dakar

Udostępnij:

Polski Mistrz Europy, Arkadiusz Lidner konsekwentnie realizuje swój plan startu w rajdzie Dakar 2020. Wspiera go w tym gdyńska firma. Gdynianie dostarczyli innowacyjną technologię do szybszej regeneracji organizmu rajdowca.

Firma OMNIOXY S.A. z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia dostarczyła jedną ze swoich łagodnych komór hiperbarycznych do kliniki Orto Med Sport z Łodzi jeszcze w listopadzie 2019 roku.

Tlenoterapia hiperbaryczna, z której korzysta Arkadiusz Lindner to uznana przez komisję antydopingową w pełni legalna, skuteczna i potwierdzona metoda regeneracji po ciężkim wysiłku fizycznym. Osoba, która wchodzi do komory hiperbarycznej oddycha skoncentrowanym tlenem, przez około kilkadziesiąt minut, w środowisku podwyższonego ciśnienia. Dostarczany w ten sposób tlen bardzo szybko dociera do niedotlenionych tkanek oraz redukuje produkcję kwasu mlekowego.

Pod okiem dr Bartłomieja Kacprzaka – właściciela kliniki – wielu polskich zawodników dba o swoją kondycję fizyczną oraz dochodzi do formy po urazach i kontuzjach. Opiekował się między innymi Radosławem Majdanem, Dawidem Kownackim czy Łukaszem Teodorczykiem. Teraz będzie dbał o zdrowie i optymalną formę naszego polskiego zawodnika na Rajdzie Dakar 2020, który w tym roku gości w pięknej, ale również wymagającej klimatycznie Arabii Saudyjskiej.

Rajd Dakar to najpopularniejszy z rajd terenowy na świecie, ale także najbardziej obciążający i niebezpieczny dla zdrowia jego uczestników. Na terenach pustynnych – takich jak właśnie Arabia Saudyjska – groźne jest przegrzanie organizmu lub odwodnienie. Dlatego zarówno w fazie przygotowań, jak i w czasie trwania zmagań rajdowych ważne jest wiele czynników zdrowotnych.

Stąd pomysł, by w rutynę przygotowań do tego wyzwania włączyć sesje w komorze hiperbarycznej, które przyspieszą regenerację organizmu. Co więcej, świetnie sprawdzają się w systemie treningowym. Dlatego też, dr Bartek Kacprzak postanowił zabrać taką komorę ze sobą właśnie na Rajd Dakar.

– Trzymamy mocno kciuki za cały polski zespół na Dakarze. Cieszymy się też, że tak utalentowany sportowiec jak Pan Arkadiusz Lindner, korzysta z naszej komory. Coraz częściej słyszy się, że polscy sportowcy w swoim planie treningowym uwzględniają tlenoterapię hiperbaryczną. Na świecie od jakiegoś czasu jest to jeden z niemal obowiązkowych elementów treningu i regeneracji. Dzięki kilkudziesięciominutowej sesji przed każdym wysiłkiem fizycznym, jak i po – przyspieszamy procesy chemiczne organizmu, a rozpuszczony tak tlen dociera lepiej do miejsc wymagających naprawy i regeneracji. Zawodnik szybciej wraca do siebie po długim dniu zmagań rajdowych – komentuje Adam Cegielski, prezes OMNIOXY S.A.

Rajd rusza już 5 stycznia i potrwa niemal 2 tygodnie, w czasie których zawodnicy pokonają dystans ponad 7800 kilometrów w ekstremalnych warunkach. To pierwszy raz, kiedy odbędzie się on na Bliskim Wschodzie. Zapowiadają się więc naprawdę widowiskowe zmagania.