Gdzie Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo? Przede wszystkim na pobliskim bazarku!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Gdzie Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo? Przede wszystkim na pobliskim bazarku!

Udostępnij:

Fundacja Polska Bezgotówkowa zwróciła się do konsumentów z pytaniem, w jakim punkcie handlowym lub usługowym chcieliby płacić bezgotówkowo, a na tę chwilę nie ma w nim takiej możliwości. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najważniejszych miejsc.

Badanie pokazało, że dla konsumentów ważne są zlokalizowane blisko domu sklepy oraz punkty usługowe. Prawie połowa (48%) Polaków chciałaby móc płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku, gdzie zwykle kupuje produkty spożywcze takie jak warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, czy wędliny, często od polskich, lokalnych producentów. Duża liczba respondentów zwróciła uwagę na brak możliwości płacenia kartą w publicznych toaletach (41%), w których zwykle potrzebny jest bilon. Co ciekawe, jedna trzecia Polaków chciałaby móc zapłacić bezgotówkowo u krawca czy szewca, czyli w zakładach rzemieślniczych, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Podobną liczbę wskazań uzyskały urzędy i publiczna komunikacja. Kolejna kategoria w zestawieniu to typowe punkty usługowe takie jak: warsztat samochodowy i lokalne zakłady fryzjerskie. Pierwszą dziesiątkę zamykają kościoły – blisko 1/3 Polaków chciałaby móc złożyć ofiarę na tacę lub w kancelarii parafialnej za pomocą terminala.

Mówiąc o białych plamach w płatnościach bezgotówkowych zwykle mamy na myśli ujęcie geograficzne. Natomiast, białe plamy związane są też z poszczególnymi branżami czy usługami tradycyjnie kojarzonymi praktycznie wyłączenie z płatnością gotówką. Jako Fundacja podejmujemy różne inicjatywy, które doprowadzą do wyrównywania szans – tak, aby każdy mógł swobodnie wybierać taką formę płatności, która jest dla niego w danym momencie wygodna i korzystna – komentuje Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Oto pierwsza dziesiątka miejsc, w których Polacy chcieliby płacić bezgotówkowo:

  1. Na pobliskim bazarku
  2. W toaletach publicznych
  3. U krawcowej
  4. U szewca
  5. W autobusie lub tramwaju
  6. W urzędzie
  7. W przychodni
  8. W warsztacie samochodowym
  9. U fryzjera
  10. W kościele

Badanie zostało zrealizowane w lipcu 2021 r. metodą CAWI (ComputerAssisted Web Interview) przez agencję Maison&Partners na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.