Geeks on a Plane Eastern Europe cz.1

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Silicon Valley przyjeżdża do Europy. No dobrze, nie cała Silicon Valley a tylko Dave McClure wraz z grupą kilkunastu osób współpracujących i zaprzyjaźnionych z 500 Startups. Mam przyjemność uczestniczyć w tej wyprawie i chciałbym przekazać relację z najciekawszych jej momentów.

Silicon Valley przyjeżdża do Europy. No dobrze, nie cała Silicon Valley a tylko Dave McClure wraz z grupą kilkunastu osób współpracujących i zaprzyjaźnionych z 500 Startups. Mam przyjemność uczestniczyć w tej wyprawie i chciałbym przekazać relację z najciekawszych jej momentów.


Jak wszyscy wiemy, Dave jest inwestorem i startupowym celebrity, ale dla mnie Dave jest przede wszystkim przedsiębiorcą. Przedsiębiorcą, który otworzył startup, który pomaga innym startupom. 500 Startups, bo oczywiście o nim mowa, wchodzi na rynek, na którym już są wyraźni liderzy – YCombinator oraz TechStars i proponuje realną innowację. Jest nią inny model biznesowy, który, w przypadku kiedy tylko założone hipotezy okażą się prawdziwe, ma szansę na stworzenie ogromnej wartości.

Innowacja 500 Startups polega między innymi na globalnym działaniu. GOAP to regularne podróże do różnych zakątków świata w celu stworzenia globalnej sieci relacji, pozwalającej na współpracę między Silicon Valley i 500 Startups a lokalnymi ekosystemami przedsiębiorczości. To właśnie z tego powodu, Innovation Nest stał się inwestorem i partnerem 500 Startups.

Przez ostatnie trzy lata, program odwiedził 30 miast włączając w to New Delhi, Shanghai, Honolulu, Buenos Aires czy Moskwę. Dave McClure – stał się gwiazdą pośród nowoczesnych przedsiębiorców w takich krajach jak Brazylia i Indie – mówi Vivek Wadhwa, wykładowca na Duke University.

Dla niewtajemniczonych zdradzę, że o mały włos GOAP nie zawitał na nasze rodzime ziemie. Niestety pojedynek pomiędzy Chorwacją, która również walczyła o laur gospodarza GOAP, a Polską został przez nas przegrany. Na otarcie łez możemy się jednak spodziewać, że GOAP zawita do Polski w przeciągu najbliższych 6 miesięcy zgodnie z tym, co zapowiedziała na oficjalnym blogu 500.co Christien O’Brien – partnerka w funduszu.

GOAP Eastern Europe potrwa od 18 do 30 września i odwiedzi kolejno 4 miasta: Moskwę, Tallin, Zagrzeb i Berlin. Osobiście jestem bardzo ciekawy tego, co zobaczę. W jaki sposób ludzie w każdym z tych ośrodków podchodzą do przedsiębiorczości? Czego możemy się od nich nauczyć? Czy wizja rozproszonej sieci innowacji z kluczowym węzłem w Sillicon Valley jest stopniowo realizowanym nowym paradygmatem? Pytań jest wiele i nie mogę się doczekać, aż zacznę swoją podróż z Geeks on A Plane, by poznać na nie odpowiedzi!

Piotr Wilam

Współtwórca, inwestor i partner zarządzający w Innovation Nest (funduszu seed/VC) oraz współzałożyciel i członek zarządu SPIN – Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest; przedsiębiorca; założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl; business angel zaangażowany m.in. w Merlin.pl; z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

Innovation Nest – fundusz seed/VC założony przez Piotra Wilama i Marka Kapturkiewicza, wspierający przedsiębiorców z branży high-tech, którzy chcą się rozwijać globalnie. Ponadto z inicjatywy Innovation Nest powstała Szkoła Przedsiębiorczości SPIN, w której prowadzone są warsztaty oparte o autorską metodologię dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców.