Geeks on a Plane Eastern Europe cz.3: Estonia

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Jaki biznes można zrobić w kraju w którym mieszka 1,3 miliona ludzi? Globalny. 10 lat temu tak pomyśleli założyciele Skype’a i udało im się. A jak wygląda Estonia dzisiaj?

Jaki biznes można zrobić w kraju w którym mieszka 1,3 miliona ludzi? Globalny. 10 lat temu tak pomyśleli założyciele Skype’a i udało im się. A jak wygląda Estonia dzisiaj?

E-government jest faktem. Podpisywanie wszelkiego rodzaju umów odbywa się drogą elektroniczną. W badaniach opinii na pytanie: czy chcesz założyć firmę high tech, procent odpowiedzi potwierdzających jest największy w Europie. Estonia potraktowała cyfryzację poważnie i cyfryzacja jest tam faktem.

Opowieść o przedsiębiorczości w Estonii, to opowieść ze Skypem w roli głównej, albo przynajmniej ze Skypem w tle. Jest on fundamentem, na którym opiera się ekosystem estońskiej przedsiębiorczości. Po pierwsze: Skype dał przykład, stał się wzorem. Pokazał, że możliwe jest stworzenie dużej globalnej firmy w małym kraju, takim jak Estonia. Po drugie: Skype jest zasobem inżynierów. Niemal w każdym startupie jest osoba, która kiedyś pracowała w Skypie. Potrzebujesz CTO? Poszukaj w Skypie. Nie wiem, czy to nie będą zbyt daleko posunięte wnioski, ale wydaje mi się, że Skype ma politykę przyjazną startupom – jeżeli ktoś odchodzi do startupu, a po kilku miesiącach okazuje się, że projekt 'nie wypalił’ i chce wrócić do Skype’a, to zostaje przyjęty. Po trzecie: założyciele Skype’a mają wielkie zasługi jako inwestorzy, którzy nie tylko finansują niektóre z powstających startupów, ale także dają przykład innym przedsiębiorcom, zarówno estońskim, jak i zagranicznym.

Na pytanie skierowane do Dave’a McClure: czym się różnią przedsiębiorcy w Silicon Valley i poza nią, Dave odpowiedział, że widzi dwie główne różnice. Dostęp do finansowania to pierwsza, a druga to kompleks, że nie są w Silicon Valley. To ich blokuje i to jest bardzo złe. Estonia nie ma tego problemu. W Estonii jest poczucie, że się da. Wiara, która pozwala na wizję i podchodzenie do problemów bez kompleksów. Myślenie globalne jest w Estonii naturalne. Stąd w najlepszych akceleratorach w USA odsetek dobrych zgłoszeń z Estonii, w porównaniu ze zgłoszeniami z innych krajów jest znaczny.

W mojej opinii Tallin jest najbardziej zaawansowanym ośrodkiem w Europie Wschodniej. Tallin jest stolicą przedsiębiorczości dla naszej części świata. Dlaczego Skype powstał w Estonii? Bo ktoś pomyślał globalnie. Uczmy się od Estończyków.

Piotr Wilam, @piotrwilam

Współtwórca, inwestor i partner zarządzający w Innovation Nest (funduszu seed/VC) oraz współzałożyciel i członek zarządu SPIN – Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest; przedsiębiorca; założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl; business angel zaangażowany m.in. w Merlin.pl; z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

Innovation Nest – fundusz seed/VC założony przez Piotra Wilama i Marka Kapturkiewicza, wspierający przedsiębiorców z branży high-tech, którzy chcą się rozwijać globalnie. Ponadto z inicjatywy Innovation Nest powstała Szkoła Przedsiębiorczości SPIN, w której prowadzone są warsztaty dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców oparte o filozofię Customer Development.