Genomtec otrzymał patent na zestaw do diagnostyki boreliozy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Genomtec otrzymał patent na zestaw do diagnostyki boreliozy

Udostępnij:

Genomtec S.A., spółkazajmująca się technologią medyczną, specjalizując się w izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, znajdującej zastosowanie zarówno w diagnostyce klinicznej w miejscu opieki nad pacjentem – POCT, otrzymała od Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej ochronę patentową na zestaw starterów do powielania sekwencji nukleotydowej Borrelia burgdorferi – bakterii wywołującej boreliozę.

Patent obejmuje także opracowany przez zespół Genomtec, sposób wykrywania Borrelia burgdorferi, sposób diagnostyki boreliozy oraz zestaw do diagnostyki boreliozy. Jest to drugi patent przyznany przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej i trzeci patent otrzymany przez spółkę. Obecnie Genomtec jest w toku postępowań dwudziestu zgłoszeń patentowych na całym świecie.

– Genomtec ID, obok innych przyczyn infekcji będzie w stanie wykrywać boreliozę wykorzystując opatentowaną już przez nas technologię. To szczególnie ważne osiągnięcie, gdyż diagnoza boreliozy nie jest łatwa ze względu na niespecyficzne objawy i zróżnicowany obraz kliniczny pacjentów, a także problemy z obecnie wykorzystywanymi technikami diagnostyki laboratoryjnej – powiedział Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec.

Genomtec ID umożliwi rozpoznanie boreliozy w kilkanaście minut w trakcie jednej wizyty lekarskiej, na izbie przyjęć, w karetce czy w aptece, co jest przełomowe w związku z potrzebą rozpoczęcia jak najszybszego leczenia u chorych pacjentów, którzy dzisiaj często wiele miesięcy oczekują na potwierdzenie diagnozy, czasami będąc nawet poddawani punkcji celem pobrania płynu rdzeniowego do badania.

Spółka planuje produkcję kilku paneli diagnostycznych w tym jednego, który będzie diagnozował jednocześnie boreliozę, MRSA – zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowych. To bardzo poważne schorzenia, czasami z podobnymi objawami, a ich właściwe i szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia wpływają na ostateczne losy i stan zdrowia pacjentów.

– Ochrona patentowa posiadanej technologii czy procesów składających się na daną technologię, stanowią kluczowy obszar budowania i chronienia wartości intelektualnej wypracowanej w spółce. Technologia Genomtec jest zabezpieczona coraz większą ilością patentów i zgłoszeń patentowych w obszarze samej platformy diagnostycznej Genomtec ID jak i biologii molekularnej – dodał prezes.

Flagowym rozwiązaniem, nad którym pracuje obecnie Genomtec jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT – bazującą na technice izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, czyli namnażania materiału genetycznego z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów. Urządzenie diagnostyczne, pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium przez wykwalifikowany personel.