GenXone podpisał umowę współpracy w zakresie sprzedaży testów diagnostycznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

GenXone podpisał umowę współpracy w zakresie sprzedaży testów diagnostycznych

Udostępnij:

GenXone – biotechnologiczna spółka działająca w obszarze genetyki molekularnej, podpisała umowę o współpracy z największą w Polsce siecią laboratoriów medycznych – firmą Diagnostyka Sp. z o.o. Łączna wartość zakontraktowanego portfela zamówień testów diagnostycznych na kolejne dwa lata wynosi 5,5 mln zł.

W myśl zawartej umowy genXone będzie odpowiedzialne za wykonywanie badań laboratoryjnych na rzecz klienta, w zakresie analizy z obszaru diagnostyki medycznej. Diagnostyka Sp.z o.o., jako akcjonariusz i partner strategiczny genXone, zobowiązał się do zakupu uzgodnionej wielkości zamówień testów laboratoryjnych bezpośrednio od Spółki. Szacunkowa wartość umowy na ten rok wynosi 1,5 mln zł, natomiast w 2021 r. ma wynieść 4,0 mln zł. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Współpraca z Diagnostyką to dla nas szansa na zwiększenie skali działalności, a także rozpoznawalności genXonena rynku. Bardzo cenimy firmę Diagnostyka jako strategicznego partnera, dlatego cieszę się z podpisanej współpracy i to na tak dużą skalę. Planujemy także dalej współdziałać przy opracowywaniu nowych projektów naukowo-badawczych, na które widzimy ogromne zapotrzebowanie rynkowe – komentuje dr Michał Kaszuba, współzałożyciel i prezes zarządu genXone.

GenXone wraz z Diagnostyką prowadzi obecnie prace badawczo-rozwojoweukierunkowanena wdrożenie projektu o nazwie Nanobiome, którego celem jest wykonywanie zaawansowanych badań ludzkiej mikrobioty jelitowej. W ramach tego projektu biotechnologiczna firma rozpoczęła budowę bazy referencyjnej, opartej o całogenomowe sekwencjonowanie mikroflory jelitowej osób zdrowych.

Zebrane informacje pomogą w przyszłości zdefiniować mikrobiom referencyjny i określić związek między konkretną jednostką chorobową a zmianami w ludzkim mikrobiomie jelitowym. Zakończenie prac nad projektem i jego komercjalizacja zaplanowana jest na 2020 rok. Rewolucyjne badanie ma być docelowo powszechnie dostępne dla klientów indywidulanych.

Bliska współpraca z inwestorem strategicznym ma służyć rozwojowi nowoczesnej diagnostyki w dziedzinie genetyki i ochrony zdrowia.  Diagnostyka Sp. z o.o. jest jednym z akcjonariuszy genXone. W 2019 r. firma objęła 13,4% akcji i dofinansowała genXone kwotą 1,8 mln zł. Diagnostyka Sp. z o.o. wykonuje rocznie ponad 80 mln badań dla ponad 15 mln pacjentów.