Giełdowy gigant inwestuje w spółkę Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

25 stycznia Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM podpisał umowę sprzedaży 44% udziałów w firmie Photo HiTech giełdowej spółce Synthos S.A. To pierwsze wyjście PPNT ze spółki powstałej w wyniku inwestycji kapitałowych Parku i duży sukces w komercjalizacji innowacyjnego pomysłu.

Na zdjęciu: dr inż. Joanna Ortyl | materiały prasowe

Dzięki rozwiązaniu proponowanemu przez Photo HiTech farby, lakiery i inne powłoki polimerowe szybciej i efektywniej się utwardzają i nie szkodzą środowisku. Wszystko za sprawą innowacyjnych fotoinicjatorów opracowanych przez dr inż. Joannę Ortyl z Politechniki Krakowskiej. – Fotoinicjatory znacznie efektywniej wykorzystują niezbędną energię promieniowania ultrafioletowego podczas utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych nanoszonych na różnorodne podłoża oraz kilkukrotnie przyspieszają proces otrzymywania tych materiałów polimerowych – tłumaczy dr inż. Joanna Ortyl, wynalazca fotoinicjatorów i prezes zarządu Photo HiTech.

W komercjalizacji wyników badań dr inż. Ortyl pomógł Poznański Park Naukowo-Technologiczny inwestując środki finansowe z funduszu zalążkowego, powstałego z unijnego Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Park powołał spółkę kapitałową, w której objął 44% udziałów i która przeprowadziła proces komercjalizacji rozwiązania opracowanego przez dr inż. Ortyl. – PPNT zainwestował w spółkę ze względu na innowacyjność rozwiązania, duży potencjał rozwoju produktu i rynku, a także silny zespół zarządzający. Dodatkowo profil spółki bardzo nam odpowiadał, gdyż PPNT specjalizuje się m.in. w badaniach oraz współtworzeniu i rozwoju firm z branży chemicznej – mówi prof. Hieronim Maciejewski, członek zarządu Fundacji UAM i zastępca dyrektora PPNT.

Spółka przez cały czas była wspierana przez ekspertów PPNT, poprzez doradztwo w rozwoju biznesu oraz ułatwianie i nawiązywanie kontaktów. Jeden z nich doprowadził do tego, że firma z branży chemicznej, giełdowy Synthos S.A., zainteresował się rozwiązaniem proponowanym przez Photo HiTech. W efekcie rozmów Synthos odkupił od PPNT udziały. – To duży sukces firmy Photo HiTech i jej innowacyjnego produktu, ale my także czujemy ogromną satysfakcję, że pomysł, który postanowiliśmy skomercjalizować zyskał uznanie i zainteresowanie tak poważnego gracza na polskim rynku jakim jest Synthos – dodaje prof. Hieronim Maciejewski.

Środki uzyskane z wyjścia z inwestycji PPNT zamierza dalej lokować w komercjalizację innowacyjnych rozwiązań i tworzenie kolejnych spółek. PPNT oferuje nie tylko kapitał, ale także nowoczesne laboratoria, serwerownie, a także wsparcie doradców i mentorów. – Szukamy projektów, które cechują się wysoką innowacyjnością, możliwą do uzyskania, lub już posiadaną, ochroną własności intelektualnej. Jednak najważniejszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę jest silny, zorientowany na cel biznesowy i zdeterminowany zespół – mówi prof. Jacek Guliński, prezes Fundacji UAM i dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

O tym, że nie warto trzymać wyników swoich badań w szufladzie, tylko decydować się na komercjalizację przekonuje dr inż. Joanna Ortyl: – Osobiście dla mnie ostatnie dwa lata były okresem poszerzania horyzontów i pewnego rodzaju transformacji z naukowca skupionego jedynie wokół wyjaśniania fenomenów tego Świata do osoby, która badane zjawiska jest w stanie przełożyć na praktyczny użytek. Tego nie uczą na kursach, jedynie współpraca z odpowiednimi ludźmi przekształca się w sukces. Poznańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu Fundacji UAM bezdyskusyjnie należą się szczere podziękowania za sprawnie przeprowadzenie inkubacji naszego pomysłu, doradztwo w prowadzeniu działalności, podzielenie się istotnymi kontaktami biznesowymi oraz dużą wyrozumiałość.

Ważnym krokiem naprzód w rozwoju prac dr inż. Ortyl jest związanie się ze strategicznym partnerem, jakim jest Synthos. Zainteresowanie i inwestycja spółki notowanej na warszawskiej GPW to mocny dowód na jakość i potencjał fotoinicjatorów.