Giganci motoryzacyjni zainwestują miliard dolarów w startupy. Właśnie utworzyli fundusz

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Francusko-japońskie konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi utworzyło fundusz Alliance Ventures, za pośrednictwem którego zainwestuje w ciagu 5 lat miliard dolarów w startupy z branży motoryzacyjnej. Liczy, że dzięki temu stworzy 12 modeli aut elektrycznych i wprowadzi na rynek pojazdy autonomiczne.

Na zdjęciu: Carlos Ghosn, CEO konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi | fot. materiały prasowe

200 milionów dolarów

– Celem tego programu inwestycyjnego jest przyciągnięcie do Alliance Ventures najlepiej zapowiadających się startupów z branży motoryzacyjnej – mówi Carlos Ghosn, dyrektor generalny francusko-japońskiego konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi. Nowo powstały fundusz zainwestuje w pierwszym roku działalności 200 milionów dolarów w innowacyjne projekty zajmujące się pojazdami elektrycznymi, autonomicznymi systemami sterowania i sztuczną inteligencją. Ale to jedynie tylko część pieniędzy, które spółki wpompują R&D.

Ogółem zamierzają przeznaczyć na badania i rozwój blisko 10 miliardów dolarów, z czego miliard zainwestują w ciągu pięciu najbliższych lat w zewnętrzne firmy. Obiecują, że z tego przedsięwzięcia skorzysta nie tylko sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi, ale także startupy. – Nasza otwartość na innowacje pozwoli nam inwestować i współpracować ze startupami i spółkami technologicznymi, które skorzystają na globalnej skali Alliance – wyjaśnia Ghosn.

Uczciwy zwrot z inwestycji

Oznacz to tyle, że lokalni przedsiębiorcy i małe zespoły będą mieć szansę na wdrożenie swoich rozwiązań na międzynarodowych rynkach, na których działają powyższe koncerny motoryzacyjne. Najprawdopodobniej skorzystają też z innych zasobów. W komunikacie prasowym czytamy, że „fundusz będzie realizować strategiczne inwestycje na wszystkich etapach rozwoju i będzie inkubować nowe firmy motoryzacyjne i zawierać partnerstwa”.

Ponadto ma zapewnić obu stronom „uczciwy zwrot z inwestycji”. Przedstawiciele Alliance Ventures tłumaczą, że ich pierwszą transakcją będzie wsparcie finansowe amerykańskiej firmy Ionic Materials, która tworzy półprzewodnikowe materiały akumulatorowe bez zawartości kobaltu oraz stałe elektrolity polimerowe. Koncerny motoryzacyjne spodziewają się, że to właśnie dzięki tej technologii zwiększą wydajność akumulatorów w pojazdach.

Tworzyć autonomiczne auta

Na czele Alliance Ventures stanie François Dossa, który od ponad 20 lat zajmuje się bankowością inwestycyjną oraz od 6 związany jest z konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi, a od niedawna pełni funkcję dyrektora generalnego Nissan Brazil. Wszystkie trzy koncerny będą ściśle ze sobą współpracować w ramach tego przedsięwzięcia oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem biznesowym z beneficjentami inwestycji.

Generalnie wsparcie startupów przez Alliance Ventures ma pomóc konsorcjum w „generowaniu dodatkowych przychodów, zwiększeniu oszczędności i uniknięciu kosztów związanych z elektryfikacją, tworzeniem autonomicznych systemów sterowania i łącznością pojazdów”. Ostatecznie chodzi o to, żeby wyjść z inwestycji z 12 modelami aut elektrycznych, wprowadzić do obiegu robo-pojazdy i 40 samochodów autonomicznych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem