GitHub nabywa Semmle. Pomoże programistom w wykrywaniu błędów w kodzie

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

GitHub nabywa Semmle. Pomoże programistom w wykrywaniu błędów w kodzie

Udostępnij:

GitHub, należący do Microsoft, kupił Semmle, startup z San Francisco, który opracowuje rozwiązanie analityczne do zarządzania procesem wytwarzania oprogramowania.

Obie strony transakcji nie zdradziły jej warunków, więc nie wiemy,  za ile GitHub przejął Semmle. Wiemy z kolei, że po transakcji GitHub udostępni silnik analizy kodu Semmle w repozytoriach publicznych i korporacyjnych za pomocą narzędzia GitHub Actions.

Przez ostatnie 20 lat działało oprogramowanie typu open source. Obecnie prawie każdy produkt dowolnego dostawcy lub społeczności zawiera kod open source w swoim łańcuchu dostaw. Wszyscy czerpiemy korzyści z tego modelu i wszyscy mamy do odegrania pewną rolę w tym sukcesie przez następne 20 lat napisali przedstawiciele GitHub w blogu.

 

TechCrunch podaje, że semmle pierwotnie zrezygnował z badań w Oxfordzie w 2006 roku, a wkrótce potem przyciągnął klientów takich jak Microsoft, Google, Credit Suisse, NASA i Nasdaq. Zebrał ponad 31 milionów dolarów kapitału wysokiego ryzyka. Tylko w zeszłym roku odnotował dwukrotny wzrost liczby nowych klientów, zapewniając dostęp programistom do bezpłatnej wersji swojej technologii.

Unikalne podejście Semmle do analizy kodu pozwala zrozumieć złożone struktury danych oraz wykryć wszystkie błędy w kodzie. Naukowcy używający Semmle wykorzystują deklaratywny, obiektowy język zapytań nazwany QL, aby wyeliminować luki w dużych bazach danych oraz udostępniać i uruchamiać wyszukiwania w wielu bazach kodów.