Goldman Sachs stawia na różnorodność. Nie zainwestuje w spółki, w których zarządach nie ma kobiet

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Goldman Sachs stawia na różnorodność. Nie zainwestuje w spółki, w których zarządach nie ma kobiet

Udostępnij:

David Solomon, prezes Goldman Sachs, powiedział, że od 1 lipca bank nie będzie angażować się w spółki, których zarządy nie są zróżnicowane. Według przedsiębiorcy ważne jest, aby zasiadały w nich osoby o odmiennej płci, narodowości i rasie.

Solomon uważa, że w zarządach około 60 firm w Stanach Zjednoczonych i Europie, które weszły na giełdę, zasiadają jedynie mężczyźni białej rasy.

Firmy zarządzane przez kobiety

Dołączenie pierwszej kobiety do zarządu przed debiutem giełdowym jest bardzo nagłaśniane w mediach.

Airbnb, założone w 2008 r., wprowadziło do zarządu pierwszą kobietę w 2018 roku. Pierwsza kobieta w zarządzie Slacka, Sarah Friar, pojawiła się w marcu 2017 r., również na krótko przed wejściem na giełdę. Podobnie Peloton, firma fitness, która liczy już 8 lat, wiosną 2018 r. wprowadziła na pokład swoją pierwszą dyrektorkę zarządu, Pamelę Thomas-Graham, a we wrześniu ubiegłego roku spółka weszła na giełdę.

Inwestycje Goldman Sachs

Potwierdzeniem nowych praktyk amerykańskiego banku jest inwestycja Goldman Sachs w hinduski fintech ZestMoney, który jest zarządzany po części przez kobiety.

Dzięki platformie opracowanej przez ZestMoney, miliony mieszkańców Indii będzie mogło wziąć kredyt i po raz pierwszy w życiu zrobić zakupy przez Internet.

Lizzie Chapman, współzałożycielka i dyrektor generalny ZestMoney, powiedziała, że nowa inwestycja jest częścią rozszerzonej rundy serii B, której pierwsza transza została ogłoszona w kwietniu tego roku.

Łącznie z ostatnim zastrzykiem gotówki startup pozyskał 63 mln dolarów.

W Indiach ok. 3 na 100 osób posiada własną kartę kredytową. Oznacza to, że bardzo niewiele osób w tym kraju ma zdolność kredytową. Z punktu widzenia banków małe pożyczki nie przynoszą odpowiednio wysokich zysków. Dlatego system kredytowy nie jest w Indiach promowany przez instytucje bankowe.

ZestMoney zamierza udzielić kredytów o wartości miliarda dolarów w ciągu 18 miesięcy i docelowo dotrzeć do 300 mln ludzi.

W WeWork też szefują kobiety

Także w WeWork, w proptechu, w który inwestuje Goldman Sachs, jedno ze stanowisk kierowniczych obejmowała kobieta. Jennifer Skyler, szefowa działu komunikacji WeWork, ogłosiła w ubiegłym roku, że odchodzi z firmy, aby zostać dyrektorem ds. korporacyjnych w American Express.

Skyler dołączyła do szybko rozwijającej się firmy, jako jej globalny szef ds. publicznych. W zeszłym roku awansowała na stanowisko głównego oficera ds. komunikacji.