Google AdWords - ile to kosztuje?

google adwords ile to kosztuje
Udostępnij:
Kampanie Google AdWords to jeden z najpopularniejszych sposobów na reklamę swojego startupu. Jakie są koszty obsługi kampanii AdWords przez agencję? Na co zwrócić uwagę? Jak wygląda cały proces? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Zielińska z agencji Eactive.

Kampanie Google AdWords to jeden z najpopularniejszych sposobów na reklamę swojego startupu. Jakie są koszty obsługi kampanii GA przez agencję? Na co zwrócić uwagę? Jak wygląda cały proces? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Zielińska z agencji Eactive.

Jaka jest obecnie popularność AdWords wśród firm z sektora MŚP? Jakiego typu branże najbardziej skorzystają z promocji dzięki temu narzędziu?

Kampanie linków sponsorowanych są formą promocji internetowej, coraz częściej i chętniej wykorzystywaną przez sektor MŚP, a dzięki swojej uniwersalności nie ma branży czy rodzaju działalności, która częściej i chętniej korzystałaby z kampanii AdWords niż inne branże.

Dla każdego przedsiębiorcy, który zadaje sobie pytanie, czy jego działalność jest odpowiednia, aby skorzystać z reklam w Google AdWords, odpowiedź jest zawsze taka sama - TAK. Dlaczego?

 • Jest to forma reklamy, która pozwala dotrzeć z ofertą dokładnie do naszej grupy docelowej. Żadna inna forma reklamy tego nie gwarantuje;

 • Elastyczność kosztów to komfort dopasowania kampanii do naszych możliwości finansowych;

Oczywiście zdarzają się opinię o nieskuteczności kampanii linków sponsorowanych, ale jeśli kucharz nie potrafi gotować, to nawet najprostsza potrawa będzie niesmaczna. Tak jest również z reklamą AdWords. Osoby, które nie do końca wiedzą, jak umiejętnie prowadzić kampanię linków sponsorowanych, popełniają błędy, które skutkują brakiem oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca.

Jakie są koszty obsługi AdWords przez agencję?

Jedną z największych zalet kampanii linków sponsorowanych jest elastyczność kosztów. Kampanię można w mniejszy lub większy sposób dopasować do naszych możliwości finansowych, ale głównym założeniem jest brak ograniczeń finansowych.

Na koszt kampanii AdWords prowadzonej przez agencję składają się najczęściej dwie kwoty:

 1. budżet na kliknięcia,

 2. prowizja za prowadzenie kampanii.

Wysokość budżetu na kliknięcia zależy miedzy innymi od tego, ile i jakie słowa kluczowe wybierzemy do kampanii. Popularne i ogólne słowa mają wyższe ceny za kliknięcie (CPC), a frazy dokładniejsze i niszowe generują niższe koszty za pojedyncze kliknięcia. Dlatego też nie można wskazać jednej szacunkowej ceny za klikniecie dla wszystkich słów. Na przykład kosz kliknięcia dla frazy „pozycjonownie” to nawet 25 zł, z kolei dla słów „hurtownia fleków” to 0,12 zł.

Jeśli zastanawiamy się nad kampanią należny zlecić wycenę słów kluczowych które nas interesują, oszacować ile każde z nich potrzebuje środków na kliknięcia i do kampanii wybrać te, które zarówno zagwarantują nam potencjalnych nowych Klientów, ale również ich koszt będzie dla nas odpowiedni.

Co w sytuacji, kiedy nasze słowo potrzebuje 10 zł na 100% możliwych kliknięć dziennie, a my chcemy przeznaczyć 5 zł? Kampania będzie trwać i reklamy będą wyświetlane, ale nie cały czas. Reklamy będą wyświetlane równomiernie przez cały dzień, tak by złożony budżet 5 zł dziennie nie został przekroczony. To właśnie oznacza elastyczność kosztów w kampanii AdWords.

Oferty agencji prowadzących kampanie linków sponsorowanych są bardzo różne. Część z nich wymaga tak zwanego minimalnego budżetu na kliknięcia a inne nie. Często wymóg budżetu minimalnego oznacza, że w kwocie budżetu na kliknięcia „schowana” jest prowizja za prowadzenie kampanii.

Wysokość opłaty za opiekę nad kampanią w zależności od agencji jest bardzo różna. Najczęściej kwota ta jest uzależniona od wysokości budżetu, jaki przeznaczamy na kliknięcia. Również obejmuje ona różne działania. Zawsze warto zapytać, czy opłata prowizyjna uwzględnia stały kontakt z osobą prowadząca kampanię, raportowanie itp. Nie zawsze warto jest decydować się na najniższą opłatę, ponieważ możne okazać się, że na wprowadzenie prostych zmian w kampanii czekamy przez tydzień.

Jaka konkretnie kwota to minimum, żeby w ogóle można było rozmawiać z agencją?

Tak naprawdę nie ma takiej kwoty, która by była za mała i wynika to ze specyfiki linków sponsorowanych. Po pierwsze, idea jest taka, że agencja za swoje wynagrodzenie ma w bardziej optymalny sposób wykorzystać budżet na kliknięcia, niż my zrobilibyśmy to sami.

Po drugie, wysokość opłaty za prowadzenie kampanii linków sponsorowanych jest uzależniona od wysokości budżetu na kliknięcia i nie ma możliwości, abyśmy za kliknięcia zapłacili tyle samo lub porównywalnie jak za prowizję.

Jeden z moich Klientów ma budżet miesięczny kampanii w wysokości 155 zł (5 zł dziennie) i nawet przy takiej kwocie opłacalne dla niego jest, abym to ja prowadziła kampanię, ponieważ za kwotę kilkunastu zł miesięcznie prowizji zapewniam mu przy tym samym budżecie około 30% kliknięć więcej.

Podsumowując, nawet jeśli nasz budżet na kliknięcia jest stosunkowo niski, dzięki proporcjonalnemu naliczaniu wysokości prowizji, nie ma sytuacji, w której można by powiedzieć, że nie opłaca się wynajmować do prowadzenia kampanii agencji. Należy znaleźć taką agencję, która zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki finansowe.

Jak wygląda cały proces obsługi kampanii przez agencję?

Aby rozpocząć współpracę z agencją najpierw musimy porównać ich oferty i pamiętać, że najtaniej w tym wypadku nie oznacza najlepiej - powierzamy komuś nasze pieniądze, które mają przekształcić się w nowych Klientów, nowe zamówienia, a co za tym idzie - większą sprzedaż.

Po wybraniu oferty i agencji musimy z nią ustalić szczegóły kampanii, miedzy innymi:

 • słowa kluczowe,

 • budżet kampanii na kliknięcia,

 • teksty reklam,

 • teren emisji reklam,

 • czas emisji reklam,

 • konwersje.

Następnie, zazwyczaj z góry dokonujemy opłaty za pierwszy miesiąc kampanii, a po zaksięgowaniu płatności na naszym koncie Adwords, kampania rusza.

W zależności od agencji raportowanie odbywa się codziennie, raz na tydzień lub raz na miesiąc. Również w zależności od oferty inaczej przebiega sama realizacja kampanii. Możemy mieć stały kontakt z osobą prowadzącą kampanię lub w ogóle. Zmiany w kampanii mogą być wprowadzane od razu lub z góry będą Państwo uprzedzeni, że na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w kampanii należy poczekać kilka dni.

W idealnej sytuacji proces rozpoczęcia i prowadzenie kampanii powinien wyglądać następująco:

 1. Porównanie ofert i wybór agencji,

 2. Ustalenie szczegółów kampanii,

 3. Dokonanie opłaty za pierwszy okres kampanii,

 4. Bieżące raportowanie i wprowadzanie optymalizacji kampanii,

 5. Przed wyczerpaniem budżetu na kliknięcia kontakt z agencji w celu omówienia kontynuacji kampanii.

Na co najbardziej zwracać uwagę podczas optymalizacji kampanii?

W zależności od kampanii inny jest jej cel. W przypadku sklepu internetowego ma spowodować większą sprzedaż, a w przypadku innej strony zwiększyć liczbę zapytań – maili czy telefonów. W zależności od celu kampanii inaczej się ją optymalizuje, czyli pracuje nad jej skutecznością i parametrami. Nie mniej jednak są pewne standardowe elementy kampanii, nad którymi pracować trzeba zawsze:

 1. jak najniższy koszt za klikniecie,

 2. jak najwyższy współczynnik klikalności CTR,

 3. jak największa liczba konwersji,

 4. jak najniższy średni koszt konwersji,

 5. jak najwyższe pozycje wyświetlania reklam przy jak najniższym CPC.

Zawsze jednak należny pamiętać, że każda kampania jest inna. Czasami lepszą opcją jest utrzymywanie reklam po prawej stronie, ponieważ gwarantuje to lepszy zwrot z inwestycji. Ustawienia, które sprawdzają się w jednej kampanii niekonieczne będą odpowiednie w innej.

Porównując np. do wyników organicznych albo do wejść z innych linków - jakiej jakości jest ruch z AdWordsów?

Ruch na stronie generowany z kampanii AdWords w 90% przypadków jest bardziej wartościowy niż wejścia na stronę na przykład z naturalnych wyników wyszukiwania. Osoby wchodzące na naszą stronę za pośrednictwem AdWords, dłużnej zostają na stronie, odwiedzają więcej podstron i częściej wejścia te kończą się konwersją. Przyczyniają się do tego lepiej dobrane słowa kluczowe. W pozycjonowaniu częściej wykorzystywane są frazy ogólne, które mogą służyć do wyszukiwania wielu różnych informacji. Kolejny element to teksty reklam, które informują potencjalnego Klienta o tym, co znajdzie na stronie, jeszcze zanim na nią wejdzie. Mniej zatem pomyłek i „pustych wejść”.

Czy ma sens zabawa w inne wyszukiwarki?

Obecnie ponad 95% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Odsetek, który posiłkuje się innymi tego typu wyszukiwarek internetowych jak Yahoo czy Bing jest bardzo niski.

Chcąc dotrzeć do najszerszej liczby potencjalnych Klientów, nie ma potrzeby angażowania sił w reklamy w innych wyszukiwarkach.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Katarzyna Zielińska, Eactive
Certyfikowany specjalista ds. Google AdWords
www.linkisponsorowane.net