Google Stack – nowa aplikacja na Androida pozwalająca skanować i katologować dokumenty

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Google Stack – nowa aplikacja na Androida pozwalająca skanować i katologować dokumenty

Udostępnij:

Łatwiejsze katologowanie i przechowywanie dokumentów? Wszystkim mają się zająć się algorytmy Google’a.
Papierkowa robota to dla wielu osób prawdziwa udręka. Dokumenty podatkowe, ubezpieczeniowe, dowody zakupu, recepty, rachunki, karty szczepień – lista codziennych formalności potrafi być naprawdę długa. Oczywiście możemy próbować ułatwiać sobie życie i zaopatrywać się w odpowiednie narzędzia. Z pewnością pomocne są aplikacje skanujące dokumenty, których jest bardzo wiele – to samo można powiedzieć o onlinowych narzędziach, które maja nam pomóc w kategoryzowaniu paragonów, faktur i innych dokumentów. Powstało jednak bardzo wygodne narzędzie, dzięki któremu połączymy obie te funkcje, a także… dostaniemy znacznie więcej.

Google Stack to nowa, eksperymentalna aplikacja, która ma ułatwić naszą pracę z dokumentami – to narzędzie łączy w sobie funkcje skanera dokumentów i intuicyjnego katalogu, w którym łatwo można znaleźć wszystkie dokumenty.

Stack to produkt inkubatora Google Area 120, który został zaprojektowany jako miejsce, w którym można przechowywać kopie wszystkich dokumentów w formacie PDF.

Jak dokładnie działa Stack? Podobnie jak w Google Lens, Adobe Scan, Scannable czy Microsoft Lens, w aplikacji możemy zeskanować dokumenty i eksportować je w formie PDF-a. Następnie Stack uruchamia opcję kategoryzowania skanów (tzw. stosy: rachunki, dokumenty medyczne, bankowe itd.) oraz rozpoznawania ich zawartości. Cały ten proces jest możliwy dzięki technologii DocAI, której używa się w Google Cloud do analizowania treści dokumentów – narzędzie rozpoznaje daty płatności czy kwoty. Co ważne, Stack może to też zrobić również na podstawie zeskanowanych dokumentów, bo tekst na nim zostaje zamieniany w wersję cyfrową.

Jaka jest jeszcze zaleta Stacka? Aplikacja wykonuje kopię zapasową dokumentów w chmurze na Dysku Google, a także umożliwia ograniczenie do nich dostępu za pomocą rozwiązań biometrycznych.

Oficjalnie aplikacja pojawiła się w Google Play tylko w USA i jest dostępny tylko na urządzeniach z Androidem. Aplikację można zainstalować tylko przy użyciu osobistego konta Gmail, a nie konta Google Workplace (dawniej G Suite). Jednak po zainstalowaniu aplikacji możesz uzyskać dostęp do dokumentów zapisanych na dowolnym koncie Dysku Google, w tym na kontach Workspace. Niestety jeszcze nie wiadomo, czy technologiczny gigant zdecyduje się rozpowszechniać to narzędzie. Istnieją też przypuszczenia, że funkcje Stacka przejmie inna popularna aplikacja typu Google Lens.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem