Google Translate tłumaczy już ponad 100 języków

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W 2006 roku Google Translate pozwalało na tłumaczenie tekstów jedynie z języka angielskiego na język arabski, mandaryński i rosyjski. Obecnie, za pośrednictwem tego narzędzia możemy dokonać przekładu na ponad 100 języków. W tym, od środy, trzynastu nowych.

Google dodaje 13 nowych języków

Jeszcze trzy lata temu z Google Translate korzystało dwieście milionów osób. Obecnie, grono użytkowników tej usługi powiększyło się do pięciuset milionów, a stojący za nią zespół chwali się, że codziennie internauci tłumaczą za pośrednictwem Google Translate 100 miliardów słów. Najczęściej przekładanymi są: jak się masz, dziękuję i kocham cię. Można przypuszczać, że niebawem liczba użytkowników platformy znów się powiększy.

W minioną środę bowiem przedstawiciele spółki poinformowali, że dodali do bazy językowej kolejnych trzynaście pozycji. I tak, korzystając z Google Translate możemy teraz przetłumaczy tekst m.in. na język hawajski, którego używa około 27 tysięcy osób, język szkocki powszechny wśród 60 tysięcy ludzi i język korsykański, którym posługuje się ok. 340 tysięcy mieszkańców Korsyki.

100 języków powszechnych wśród 99 proc. internetowej populacji

Dzięki tej aktualizacji Google Translate ma być przydatnym narzędziem dla stu dwudziestu milionów osób, które władają dodanymi do bazy trzynastoma językami. Tym samym, jak napisano w oficjalnym komunikacie, platforma ta obsługuje już łącznie ponad sto języków powszechnych wśród aż dziewięćdziesięciu dziewięciu procent internetowej populacji.

Osiągnięcie tego wyniku zajęło spółce z Mountain View dziesięć lat. Kiedy w kwietniu 2006 roku uruchomiono Google Translate pozwalało ono na tłumaczenie tekstów jedynie z języka angielskiego na język arabski, mandaryński i rosyjski. Jak widać od tego czasu baza językowa Google Translate mocno się rozbudowała. 

fot. pixabay.com