Google tworzy nowy fundusz dla startupów. Wesprze projekty zajmujące się sztuczną inteligencją

google tworzy nowy fundusz dla startupow wesprze projekty zajmujace sie sztuczna inteligencja
Udostępnij:
Google poinformowało o utworzeniu nowego funduszu. Nazwało go Gradient Ventures i zapowiedziało, że za jego pośrednictwem wesprze startupy, które rozwijają technologie oparte o sztuczną inteligencję.

Na zdjęciu: Anna Patterson, partner w funduszu Gradient Ventures | fot. Web Summit, flickr.com CC by 2.0

Google inwestuje w SI

Nowo powstałym funduszem będzie zarządzać Anna Patterson, która wcześnie pełniła funkcję wiceprezesa ds. inżynierii w Google oraz odpowiadała ze integrację rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji z innymi usługami realizowanymi przez koncern z Doliny Krzemowej. Jej zdaniem, technologie oparte właśnie o sztuczną inteligencję mają wiele do zaoferowania, bo na przykład mogą przyczynić się do poprawy zdrowia pacjenta.

Uważa, że chociaż znamy już sporo niesamowitych aplikacji bazujących na algorytmach maszynowego uczenia, to wciąż pozostaje masa nieodkrytych rozwiązań. Czasami wystarczy tylko wesprzeć te pomysły, aby dalej się rozwinęły. Dlatego ogłosiła wczoraj uruchomienie funduszu Gradient Ventures, który zaoferuje startupom na wczesnym etapie rozwoju pomoc merytoryczną i doradztwo w kwestiach technologicznych związanych z SI.

Wsparcie finansowe i pomoc ekspertów

– Za pośrednictwem Gradient zapewnimy spółkom portfelowym kapitał, zasoby, dostęp do ekspertów i udział w bootcampach dotyczących sztucznej inteligencji. Obejmiemy w zamian mniejszościowy pakiet udziałów w startupach, w które zainwestujemy – pisze Anna Patterson na firmowym blogu. Nie zdradza natomiast jakimi kwotami dysponuje nowo powstały fundusz, więc nie wiadomo na jakie finansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy.

Dodaje natomiast, że w gronie ekspertów uczestniczących w projekcie znajduje się wielu inżynierów, którzy przeszli już ścieżkę od pomysłu do realizacji produktu. Ma to pomóc Google w realizacji celu jakim jest wsparcie startupów podczas pokonywania problemów technologicznych – to z kolei ma przyczynić się do wypracowania rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, które ostatecznie zostaną wdrożone na rynku.

Google pomaga polskim startupom

– Nasze portfolio rozrasta się, a pierwsze firmy, z którymi współpracujemy, robią postępy. Wśród nich są Algorithmia, marketplace dla algorytmów i funkcji, oraz Cogniac, zestaw narzędzi do służących do tworzenia i zarządzania modelami wizualnymi – pisze.

Google jest jednym z najbardziej zaangażowanych przedsiębiorstw, które wspiera startupy w tym także te z Polski. Na początku marca tego roku gigant technologiczny poinformował o uruchomieniu trzech specjalnych programów dedykowanym polskim firmom. Każdy z nich jest bezpłatny, dostępny dla startupów we wszystkich etapach rozwoju i każdy ma na celu szybki rozwój projektów. Wszystko po to, aby rodzime spółki mogły w krótszym czasie ruszyć z międzynarodową ekspansją i oferować produkty na zagranicznych rynkach.

Trzy obszary

– Uruchamiając te programy, rozwiązujemy największe wyzwania stojące przed przedsiębiorcami technologicznymi: udany start, rozwój i skalowanie globalne − powiedział przy tej okazji Rafał Plutecki, szef Campus Warsaw. Wspominane przez niego programy to Lunchpad Start, Campus Residence i Luchpand Accelerator. Pierwszy odpowiada za dostosowanie produktu do rynku, drugi za wzrost przychodów i trzeci za ekspansję.

Nabór do każdego z nich zakończył się w kwietniu. Niemniej przedstawiciele Campus Warsaw zapowiedzieli wznowienie programów i tak na przykład Lunchpad Start ma mieć cztery edycje rocznie.