Google uruchamia otwarty serwis do tworzenia sztucznej inteligencji

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Google uruchamia otwarty serwis do tworzenia sztucznej inteligencji

Udostępnij:

Google udostępniło AI Platform Prediction w wersji Beta. Dzięki tej platformie możemy tworzyć w chmurze własne modele sztucznej inteligencji.

Gdy deweloperzy myślą o tworzeniu własnej sztucznej inteligencji to zazwyczaj na przeszkodzie staje sprzęt – do programowania potrzebne są najnowsze karty graficzne i potężne procesory, co oznacza regularne inwestowanie w coraz to nowsze komputery. Okazuje się jednak, że AI może powstawać w chmurze i taki właśnie sposób programowania oferuje nowa usługa od Google.

Na czym polega AI Platform Prediction? Serwis bazuje na silniku Google Kubernetes (GKE) i będzie wspierany przez frameworki XGBoost i scikit. Dzięki temu rozwiązaniu programiści mogą tworzyć bazy danych, trenować swoje modele AI i analizować informacje na ich temat wyłącznie na wirtualnych maszynach w serwerowniach Google. Co ważne, AI Platform Prediction może działać na każdym nowoczesnym komputerze, a więc sztuczna inteligencja będzie dostępna dla znacznie szerszego grona zainteresowanych.

Wejście na ten rynek ma być dla Google’a bardzo opłacalne – według IDC (spółka badająca światową gospodarkę) wydatki na rozwój sztucznej inteligencji wzrosną trzykrotnie przez następne 3 lata, czyli osiągną nawet 78 miliardów dolarów.