Google Ventures nie chce się rozdrabniać. Zamyka europejski fundusz inwestycyjny

Dodane: 10.12.2015

Adam Sawicki

Udostępnij:

Google Ventures zamyka europejski fundusz inwestycyjny uruchomiony nieco ponad rok temu. W tym czasie organizacja wsparła sześć firm na łączną kwotę 125 mln dol. Większość tych środków zainwestowano w startupy z Wielkiej Brytanii.

Google Ventures będzie działać globalnie

Kalifornijski gigant zamyka europejski fundusz inwestycyjny powstały w ramach Google Ventures. Organizacja finansująca startupy ze Starego Kontynentu powstała nieco ponad rok temu, a na jej siedzibę wybrano Londyn. Zadaniem oddziału z Wielkiej Brytanii było wyszukiwanie i wspierania twórców innowacyjnych przedsięwzięć. Na tę pomoc wyznaczono pulę stu milionów dolarów.

Rzecznik prasowy Google Ventures wyjaśnia, że od stycznia fundusz inwestycyjny będzie działać, jako globalny podmiot, a nie jak dotychczas „rozdrobniony” na dwa oddziały: pierwszy w Stanach Zjednoczonych i drugi w Europie. Dzięki temu, zdaniem przedstawiciela spółki, organizacja będzie funkcjonować bardziej elastycznie i efektywniej dysponować kapitałem. Zamkniecie europejskiego funduszu inwestycyjnego nie oznacza więc, że Google zakręca finansowy kurek dla startupów z Europy.

125 mln dol. przypadło 6 firmom

Póki co, londyński oddział, wbrew początkowym założeniom, wpompował 125 milionów dolarów w sześć spółek ze Starego Kontynentu. Niemniej większość środków została przekazana na rozwój pięciu firm z Wielkiej Brytanii. Zaledwie sześć milionów dolarów spośród puli przypadło Resolution Games, szwedzkiemu startupowi, który tworzy gry multimedialne oparte o technologię wirtualnej rzeczywistości (VR).

Z kolei od 2009 roku, kiedy powstał fundusz Google Ventures, organizacja wsparła blisko dwieście pięćdziesiąt spółek przekazując na ich rzecz łącznie 2,5 miliarda dolarów. W tym roku aż 31 procent kapitału pochłonęły projekty działające w sektorze ochrony zdrowia. Fundusz zapowiedział, że w nadchodzącym 2016 roku, ustanowi dla tych podmiotów podobny budżet.

Najaktywniejszy fundusz. Ale czy w Europie też?

Zgodnie z rankingiem serwisu CB Insights, Google Ventures jest jednym z najbardziej aktywnych funduszy typu venture capital. W 2014 roku uplasował się na pierwszym miejscu w zestawieniu i wyprzedził nawet Intel Capital, który w ciągu ostatnich szesnastu lat wpompował w startupy jedenaście miliardów dolarów. W minionym roku, zgodnie z danymi CB Insights, Google Ventures wsparło aż o 60 procent więcej firm niż zrobił to w tym samym czasie Intel Capital. Oby w przyszłym roku organizacja z Kalifornii zwiększyła swoją aktywność także w Europie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem