Google uruchamia akcelerator dla startupów zajmujących się zmianami klimatu

Dodane: 06.11.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Kate Brandt, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju firmy Google, 5 listopada ogłosiła nowy program startowy, który wesprze startupy pracujące nad produktami zrównoważonego rozwoju.
– Startupy, które chcą stworzyć komercyjne rozwiązania w świecie zrównoważonego rozwoju, borykają się z różnymi problemami – od braku inwestorów po trudności ze znalezieniem innych startupów o podobnych celach – powiedziała Kate Brandt podczas konferencji technologicznej Web Summit, na której ogłoszono otwarcie akceleratora.

Google szuka 8-10 startupów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które wezmą udział w sześciomiesięcznym programie akceleracyjnym na początku 2020 roku. Wkrótce otwarte zostaną nabory wniosków do pierwszej edycji programu.

Google będzie oceniać startupy na podstawie celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w tym ubóstwa, nierówności, klimatu, degradacji środowiska, dobrobytu oraz pokoju i sprawiedliwości.

Firma nie obiecuje bezpośredniej inwestycji w firmy uczestników tego programu, ale obiecuje, że wprowadzi ich do inwestorów. Google obiecuje również, że zapewni startupom dostęp do zasobów inżynieryjnych Google i pomoże w praktycznych aspektach biznesowych, takich jak wypracowanie modelu biznesowego i zarabiania pieniędzy.

Google ma długą historię związaną z inicjatywami na rzecz zrównoważonego rozwoju i wprowadzaniem na rynek własnych produktów, od projektu Sunroof, który używa Google Earth do stwierdzenia, czy dach Twojego domu nadaje się do paneli słonecznych, po Google Environmental Insights Explorer, który pomaga miastom mierzyć emisje .

Polskie startupy ekologiczne

Panele fotowoltaiczne na dachach, hybrydowe i elektryczne pojazdy na ulicach, brak reklamówek jednorazowych przy kasach sklepowych, segregacja śmieci w domach. Tak wygląda nasza rzeczywistość w 2019 roku. W obliczu zmian klimatycznych oraz tragicznego stanu powietrza, nie mamy wątpliwości co do słuszności działań ekologicznych. Polacy mają wiele pomysłów jak być jeszcze bardziej eko. Może któryś z tych zielonych projektów znad Wisły weźmie udział w akceleracji Googla?

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i częściej sięgają po produkty i usługi, które mają na celu wsparcie naszego środowiska. Z drugiej strony mamy duże korporacje promujące takie rozwiązania. A patrząc jeszcze dalej mamy naukowców i startupy, które wymyślają i tworzą te rozwiązania.

Biżuteria wykonana z odpadów, brykiet z fusów po kawie, fotowoltaiczne ławki, ubrania do oddania, czy przetwarzanie starych opon.. to tylko niektóre przykłady polskich pomysłów ekologicznych projektów. Jakiś czas temu stworzyliśmy listę najbardziej zielonych startupów w Polsce: 11 polskich startupów, które wspierają ekologię.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem