Google wykupił wszystkie udziały w polskiej spółce Semihalf

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Google wykupił wszystkie udziały w polskiej spółce Semihalf

Udostępnij:

Google przejął spółkę technologiczną Semihalf, specjalizującą się w niskopoziomowym programowaniu. Mimo, że przejęcie nastąpiło w ubiegłym roku, informacja o tym dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

W marcu 2022 roku, Google zainwestował aż 3 mld zł w budynki biurowe, a następnie wykupił wszystkie udziały krakowskiej marki. Do tej pory nie ujawniono wartości transakcji. 

Początki współpracy

Krakowska firma Semihalf rozpoczęła współpracę z Google już w 2010 roku. W tamtym okresie, obie organizacje postawiły sobie za cel stworzenie prototypu tabletu z dotykowym interfejsem użytkownika. Projekt wymagał dostosowania systemu Android do nowej platformy. Projektowanie urządzeń z zaawansowanymi funkcjami było dla Semihalfa krokiem w kierunku specjalizacji w systemach operacyjnych.

Startup rozwinął swoje umiejętności w zakresie technologii, o czym świadczy ogromny wkład w rozwój komponentów do takich systemów, jak: Unix, Linux, macOS czy ChromeOS.

Rozwój Semihalfa

Semihalf ma na koncie współpracę z dużymi firmami z Izraela czy Doliny Krzemowej. Startup ma także udziały w projektowaniu zaawansowanych układów FPGA, które znajdują zastosowanie w centrach danych, a także sieciowych oraz telekomunikacyjnych rozwiązaniach. 

W 2021 roku firma odnotowała duży wzrost finansowy. Udało jej się osiągnąć zysk na poziomie 11,7 mln zł, a także przychody w wysokości 37,4 mln zł. Jest to dowód na to, że startup dynamicznie się rozwija i stale inwestuje w innowacje.

– Semihalf dysponuje wyjątkowo zdolnym zespołem, który posiada rozległą wiedzę w dziedzinie projektowania i rozwijania systemów operacyjnych, w tym oprogramowania układowego, technologii sieciowych, wirtualizacji i wielu innych. Z nieukrywanym entuzjazmem oczekujemy na intensyfikację współpracy z tym zespołem, aby wspólnie podnieść jakość użytkowania ChromeOS – piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele Google, o czym czytamy na tek.info.pl.

Co więcej, ważną grupę klientów Semihalfa stanowią chip makerzy, czyli firmy zajmujące się projektowaniem nowych procesorów. Krakowski startup tworzy dla nich oprogramowania systemowe.

Zobacz także

Warsaw Equity Group i TS wychodzą z inwestycji w Piwik PRO

JR Holding i EKIPA zainwestują 3 mln zł w bazy muzyczne