Google zainwestuje w Polsce 2 mld dolarów. Nad Wisłą powstanie centrum chmurowe

Dodane: 24.06.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Internet zawrzał pod wpływem informacji, jaką przekazał serwis Puls Biznesu. Google szykuje się do największej inwestycji związanej z infrastrukturą w Polsce. Gigant ma u nas zainwestować 2 mld dolarów i przeszkolić 10 tys. osób.

– Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software’owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji – powiedziała w rozmowie z Pulsem Biznesu Magdalena Dziewguć, dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapowiadane centrum chmurowe ma rozpocząć swoje działanie na początku przyszłego roku. Choć Google oficjalnie nie potwierdziło ile dokładnie wyda pieniędzy na tę realizację, Jadwiga Emilewicz w rozmowie z serwisem powiedziała, że Google może zainwestować w ten projekt od 1,5 do 2 miliardów dolarów. Natomiast gigant zapowiedział, że do końca roku przeszkoli w Polsce 10 tys. osób i rozbuduje zespół dedykowany technologii chmurowej. 

Google realizując tę inwestycję ma na celu rozbudowę infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie. Od 2007 roku gigant przeznaczył na ten cel już ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie.

Choć gigant już wcześniej wspominał o swoich planach inwestycyjnych nad WIsłą, szczegóły dotyczące budowy centrum podał zaraz po tym, jak w maju Microsoft ogłosił, że zainwestuje 1 mld dolarów w polskie centrum danych. Obie inwestycje dają nadzieję na rozwój rynku pracy i PKB w Polsce. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem