GovTech Polska i Microsoft wspólnie będą wdrażać technologie chmurowych w administracji publicznej

Dodane: 22.01.2021

Marta Wujek

Udostępnij:

W czwartek 21 stycznia Centrum GovTech Polska i Microsoft podpisały w Warszawie porozumienie, na mocy którego będą inicjowały wspólne projekty i wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem technologii chmurowych w administracji publicznej.
Dokument o współpracy został podpisany podpisany przez Justynę Orłowską, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów – Szefa Centrum GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Caspera Klynge, Vice President of European Government Affairs w Microsoft.

Tech Fit 4 Europe

Jak czytamy na stronie gov.pl zgodnie z dokumentem oba podmioty zobowiązują się do realizacji projektów z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych, w tym technologii sztucznej inteligencji. W ramach współpracy powstanie Tech Fit 4 Europe. To bezpośrednia odpowiedź na unijną wizję „Europy dostosowanej do ery cyfrowej” i uznanie szczególnej roli, jaką sektor technologii musi odegrać we wspieraniu Europy w realizacji jej ambicji w zakresie technologii cyfrowych. Celem tego projektu jest to, by Europa była bardziej „cyfrowo suwerenna”. 

– Polska od lat staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem cyfrowym a administracja publiczna nie pozostaje w tyle. Naszą misją jest to aby z pomocą nowoczesnych technologii, takich jak Sztuczna Inteligencja, wspierać nie tylko tę niemal połowę Polaków regularnie korzystających z Internetu w kontaktach z administracją, ale też wszystkich pozostałych. Nie byłoby to możliwe bez tworzenia atrakcyjnego klimatu dla strategicznych inwestorów, dlatego tak cieszymy się, że coraz więcej z nich wybiera właśnie nasz kraj. Dzisiejsze porozumienie jest tego kolejnym wyrazem – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef Centrum GovTech.

Chmura obliczeniowa w administracji

– Zachęcające jest silne zaangażowanie polskiego rządu w doprowadzenie do przyjęcia chmury obliczeniowej przez instytucje publiczne, aby przyspieszyć transformację cyfrową kraju. Stanowi to ważny przykład dla adopcji chmury w całej Europie. Partnerstwo z GovTech opiera się na prawie 30-letniej obecności Microsoftu w Polsce i naszym kompleksowym wieloletnim planie inwestycyjnym, który ma na celu przyspieszenie innowacji i wzmocnienie pozycji lokalnych organizacji dzięki bezpiecznym usługom chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw, a także podniesienie kompetencji lokalnych talentów – mówi Casper Klynge, Vice President of European Government Affairs, Microsoft.

Polska tak samo jak cała Europa stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, na które technologia może być odpowiedzią. Porozumienie z Microsoft ma służyć jak najszybszemu zidentyfikowaniu najważniejszych wyzwań i zaproponowaniu konkretnych rozwiązań.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem