GPW otwiera się na startupy. Tworzy Akcelerator wspólnie z platformą Beesfund

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz Beesfund S.A. – największa polska platforma equity crowdfundingowa, podpisały porozumienie o współpracy.

Na jego mocy powstanie Akcelerator, który ułatwi networking z całym ekosystemem startupowym i będzie budował zainteresowanie startupami wśród spółek giełdowych.

W czwartek, 8 czerwca b.r. Jarosław Grzywiński – p.o. Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz Arkadiusz Regiec c Prezes Beesfund S.A. podpisali porozumienie, na mocy którego obie organizacje powołują do życia Akcelerator GPW.

Funkcją Akceleratora jest przede wszystkim umożliwianie networkingu, zainteresowanie spółek giełdowych startupami, a także pomoc w pozyskiwaniu klientów wśród spółek notowanych na GPW S.A., wsparcie w budowaniu relacji i ułatwianie kontaktu startupów z inwestorami z rynku kapitałowego.

– Wierzymy, że rynek kapitałowy może wesprzeć innowacyjne firmy we wczesnej fazie rozwoju i przygotować je do późniejszych emisji na rynku NewConnect bądź Głównym Rynku – przekonuje Jarosław Grzywiński, p.o. Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Założeniem GPW S.A. i Beesfund S.A. jest, by Akcelerator stał się miejscem otwartym na współpracę z całym ekosystemem startupowym. Dlatego planowana jest współpraca z innymi akceleratorami, funduszami ventures, fundacjami, które działają na rynku startupowym. Akcelerator GPW będzie im służył pomocą w przedstawieniu alternatywnej ścieżki pozyskiwania finansów poprzez rynek kapitałowy.

– Do współpracy z GPW zainspirowały nas analogiczne rozwiązania działające na rozwiniętych giełdach świata. Jednocześnie nasz Akcelerator jest autorskim projektem dostosowanym do regionalnych warunków – dodaje Arkadiusz Regiec.

Prace Akceleratora już ruszyły i został ogłoszony pierwszy nabór spółek. Wstęp mają firmy z centralnej Europy, w tym także te, które skorzystały z platformy Beesfund.

– Beesfund S.A. jest najmłodszym dzieckiem polskiego rynku kapitałowego, a equity crowdfunding wpisuje się w istotę działania GPW. Nasi emitenci to głównie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne, którym zapewniamy rozproszenie kapitału – średnio emisję obejmuje 140 inwestorów. Są to okoliczności sprzyjające powodzeniu oferty na NewConnect i budujące płynność rynku oraz zaufanie inwestorów. Właśnie z tych powodów Giełda Papierów Wartościowych jest naszym naturalnym sojusznikiem. Jesteśmy polską spółką i wierzymy, że właśnie tutaj, przy wsparciu takiego partnera, będzie biło serce startupowego ekosystemu Europy Centralnej. Nasi emitenci w przyszłości będą regularnie debiutowali na rynku NewConnect, dlatego zdecydowaliśmy się na tę współpracę – dodaje prezes Beesfund S.A.