GPW uruchomi fundusz venture capital, żeby inwestować w fintechy

Dodane: 30.09.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomienie funduszu corporate venture capital. Obecnie poszukuje doświadczonych menadżerów do tego projektu. Docelowo GPW chce inwestować w firmy z branży fintech.
Na stronie GWP pojawiło się ogłoszenie, którego celem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym zespołem menadżerów zainteresowanych powołaniem nowego funduszu kapitałowego typu Corporate Venture Capital (CVC).

– Rozpoczynamy pracę nad kolejnym przedsięwzięciem. Tym razem naszym celem jest otwarcie funduszu cvc – będzie to efektywne narzędzie do inwestowania lub współpracy z firmami z sektora FinTech rozwijającymi technologie dla uczestników rynku kapitałowego. To właśnie innowacyjność jest fundamentem naszych założeń strategicznych i jestem przekonany, że tym działaniem rozpoczynamy nowy rozdział w rozwoju spółki oraz prowadzonych przez nas giełd, a doświadczeni i kompetentni zarządzający, których pozyskamy do projektu przesądzą o jego sukcesie – mówi Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

„Wybierany Zespół Zarządzający ma za zadanie dostarczać spółkom portfelowym tzw. smart-money, tym samym zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces na rynku polskim oraz międzynarodowym. W kolejnym etapie rekrutacja GPW wyśle Request for Proposal (RFP) do wybranych Zespołów Zarządzających, a ostateczne decyzje o wyborze podejmie komisja przetargowa.” – czytamy w komunikacie.

GWP nie pierwszy raz działa na rzecz startupów. Jakiś czas temu GWP zaczęło pracę również nad specjalnym programem wsparcia dla małych i średnich firm. Inną inicjatywą jest opracowywana obecnie platforma tranzakcyjna GWP. Wygląda na to, że GWP mocno zainteresowało się działalnością w obszarze startupowym.

Polski fintech rośnie

Fintech to branża, która bardzo dynamicznie rozwija się w ostatnim czasie. Jak się okazuje,. również nad Wisłą powstaje wiele tego typu projektów, a niektóre z nich mają przed sobą ogromne perspektywy. Nic więc dziwnego, że GPW zainteresowała się właśnie tym obszarem.

– Big data, analityka i internet rzeczy to są trendy, które od kilku lat konsekwentnie zajmują trzy pierwsze miejsca. Natomiast fintech coraz mocniej rośnie. Jest to coraz bardziej popularna branża, w której też da się zarobić coraz więcej pieniędzy – mówiła w rozmowie z nami Julia Krysztofiak-Szopa ze Startup Poland.

Autenti, Beesfund, Billon, czy FORDATA, to tylko przykłady prężnie rozwijających się polskich fintechów. Obserwując rozwój tego obszaru, postanowiliśmy jakiś czas temu stworzyć listę najbardziej obiecujących polskich projektów z tej branży – tu znajdziecie naszą listę. Miejmy nadzieję, że fundusz GWP stworzy możliwości do powstawania kolejnych tego typu projektów, które będą zdobywać nie tylko krajowy rynek.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem