Gratka dla fanów Star Treka. Duolingo uruchamia język klingoński na swojej platformie

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Duolingo postawiło poprzeczkę bardzo wysoko. Od wczoraj pozwala uczyć się języka klingońskiego, czym wykonuje ukłon w kierunku fanów Star Treka.

Firma potwierdziła, że współpracuje z CBS oraz „kilkoma wiodącymi specjalistami od języka klingońskiego“ w celu uruchomienia pełnego kursu. Prace zajęły sporo czasu, ale klingoński wychodzi z publicznej wersji beta, aby każdy mógł uzyskać do niej dostęp.

Od języka fikcyjnych postaci, do użytku codziennego

Język klingoński jest skonstruowanym specjalnie na potrzeby fikcyjnych postaci Klingonów w Star Treku. Język ten pojawił się po raz pierwszy w oryginalnym filmie Star Trek w 1979 roku, a później został rozwinięty poza kilka pierwszych wyrażeń w pełnowymiarowy język amerykańskiego lingwisty Marca Okranda. 

Uważa się, że tylko kilkadziesiąt osób mówi dziś klingońskim w formie mówionej, ale więcej może komunikować się nim poprzez słowo pisane. Twórca kursu, Felix Malmenbeck, powiedział w rozmowie z VentureBeat, że ocenia się, że około 30-50 osób mówi płynnie po klingońsku, ale setki potrafią komunikować się wyraźnie za pomocą tekstu. Może tysiące, jeśli wolno im od czasu do czasu korzystać ze słownika i tabeli prefiksów.

Czy naprawdę istnieje zapotrzebowanie na język, który w zasadzie wyrósł z serii science-fiction około niż 40 lat temu? Przedstawiciele Duolingo twierdzą, że klingoński zebrał około 170 tysięcy rejestracji wstępnych. Jak ta liczba zmieni się po premierze?

– Trudno jest ocenić poziom zainteresowania klingońskim, ale zauważamy, że łatwość dostępu jest bardzo ważnym czynnikiem – dodał Malmenbeck. – Ponieważ użytkownicy klingońskiego często byli odizolowani od siebie geograficznie, bardzo trudno było im przejść tę linię od ciekawości, do aktywnego korzystania z tego języka. Ale z pomocą mediów społecznościowych, mamy kilkudziesięciu nowych i średnio zaawansowanych mówców, którzy regularnie wykonują swoje zadania. Grupa Learn Klingon na Facebooku liczy obecnie 1 805 członków.

240 tysięcy uczniów serialowego języka

To nie pierwszy raz, kiedy Duolingo oferuje tak oryginalny kurs językowy. Zeszłego lata wprowadził on High Valyrian z Gry o Tron, języka, którego według danych z platformy uczy się 240 tysięcy osób. Klingoński jest nieco bardziej specyficzny, ponieważ już istnieje wiele słowników, książek, narzędzi do tłumaczeń, a nawet Instytut Języka Klingońskiego.

Założony w 2011 roku serwis Duolingo wykorzystuje gamifikację, aby pomóc ludziom w mówieniu, czytaniu i słuchaniu w około 30 językach. Firma liczy teraz ponad 200 milionów użytkowników i od początku swojego istnienia pozyskała ponad 100 milionów dolarów.

Podobnie jak w przypadku innych języków w Duolingo, kurs klingońskiego jest bezpłatny dla wszystkich, ale użytkownicy mogą przejść na subskrypcję Duolingo Plus, która usuwa reklamy i zapewnia dostęp do dodatkowych funkcji, w tym dostępu w trybie offline.