Grozi nam niedobór żywności? Ten przedsiębiorca wie jak do tego nie dopuścić

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Szacuje się, że w 2050 roku liczba ludzi na Ziemi wzrośnie do ponad 9 miliardów. Wówczas świat może stanąć przed globalnym problemem niedoboru żywności. Zapobiec temu ma m.in. Edyn, inteligentny system monitorowania i nawadniania gleby. Startup ten zdobył właśnie 2 miliony dolarów.

Edyn pozyskał kapitał na ekspansję  

Jason Aramburu, ekolog i naukowiec z Kalifornii, stworzył agrotechniczny startup z myślą o plantatorach z Afryki. – Początkowo, Edyn miał pomóc rolnikom z Kenii efektywniej rozwijać uprawy poprzez analizę danych w czasie rzeczywistym – mówi, cytowany w komunikacie prasowym. Przedsiębiorca zdał sobie jednak sprawę, że inteligentny system monitorowania i nawadniania gleby może równie dobrze sprzedawać w innych regionach świata.

Na zdjęciu: Jason Aramburu, CEO Edyn | fot. by Kris Krüg/PopTech, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja:632×348

I tak, Edyn ruszy niebawem z międzynarodową ekspansją. Początkowo ma wejść na rynek rolny w Japonii, później rozszerzyć działalność na terenie całej Azji i w końcu dotrzeć do Europy. W realizacji powyższego celu firmie pomoże fundusz Fenox Venture Capital, który zainwestował dwa miliony dolarów w startup należący do Aramburu. Fundusz ten w swoim portfolio posiada 58 podmiotów, w tym Jibo. Spółka ta stoi za robotem, na którego rozwój pozyskała ponad 3 mln dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na Indiegogo.

Czy wzrost populacji doprowadzi od niedoboru żywności na Ziemi?

Brent Traidman, partner w Fenox Venture Capital, przekonuje, że Edyn ma wyjątkowe predyspozycje, żeby zaspokoić rosnące potrzeby rynku rolnego, głównie w Azji. Szacuje się, że do 2050 roku na Ziemi przybędzie około dwa miliardy ludzi, wówczas światowa populacja będzie wynosić ponad 9 miliardów. Wraz z jej wzrostem istniej ryzyko niedoboru żywności. Problem ten ma rozwiązać m.in. technologia opracowana przez Jasona Aramburu.

Na zdjęciu: Edyn Garden Sensor | fot. facebook.com | modyfikacja: 632×348

Zarządzany przez niego startup rozwija bowiem system monitorowania i nawadniania gleby. Składa się on z trzech elementów: czujnika, który należy umieści w ziemi, kompatybilnej z nim aplikacji mobilnej oraz zaworu instalowanego w istniejącym już systemie nawadniania. Wcześniej wspomniany czujnik mierzy poziom wilgotności gleby, temperaturę i nasłonecznienie. Zgromadzone dane następnie trafiają poprzez Wi-Fi na smartfon użytkownika, na którym jest zainstalowana aplikacja. Dzięki niej rolnik może sterować systemem nawadniającym i pielęgnować swoje uprawy.

Bizneswoman z Białej Podlaski rozwija mikorszkalenie NIWA

Z problemem niedoboru żywności na Ziemi mierzy się także Agnieszka Nazaruk. Bizneswoman z Białej Podlaski jest pomysłodawczynią inteligentnej mikroszklarni NIWA. Dzięki niej można w domu hodować warzywa i zioła. Urządzenie to, podobnie jak w przypadku Edyn, jest kompatybilne z aplikacją mobilną. Za jej pośrednictwem można kontrolować i optymalizować parametry środowiska, które sprzyjają uprawie roślin. Oba startupy mają przyśpieszyć produkcję wysokiej jakości rolnych artykułów spożywczych, których w 2050 roku może być za mało, żeby wyżywić ponad 9 miliardów osób. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem