Grupa Allegro na sprzedaż?

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Allegro, OLX, Ceneo i komunikator GG mogą zostać sprzedane – podaje serwis Wirtualnemedia.pl. Stara się potwierdzić informację, do której Agencja Reuters dotarła dzięki anonimowemu informatorowi mówiącemu, że koncern Naspers przygotowuje się do sprzedaży swoich polskich aktywów.

fot. Ryan McGuire

Polskie spółki znajdują się w dobrej kondycji biznesowej, co sprzyja dokonaniu sprzedaży. Za potencjalnych kupców uważa się Grupę WP oraz Grupę Onet. Wartość Allegro, największej platformy e-commerce w Polsce, szacuje się na 8 miliardów dolarów. W 2007 roku, kiedy Naspers kupował platformę, zapłacił za nią 1,5 miliarda. Wydaje się, że to optymalny moment na dokonanie takiej transakcji. Allegro jednak nie potwierdza tych informacji. – Nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy informacjom na ten temat – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro1.

Lider e-commerce w Polsce udziela szczątkowych informacji także o innym kontrakcie. Kilka dni temu Grupa Allegro sprzedała Bankier.pl. W pakiecie znalazły się jeszcze serwisy PRnews.pl, Twoja-firma.pl, PIT.pl, VAT.pl, 24.pl i MamBiznes.pl oraz sieć SystemPartnerski.pl. Kontrolę nad Grupą przejął Bonnier Business Polska. Wartość zakupu nie została ujawniona. Sprzedaż serwisu była elementem strategii zakładającej skupienie się na e-commerce oraz segmencie mobilnym. O możliwości tej transakcji spekulowano od dawna, sprzedaż Allegro natomiast jest nowym tematem.

Czy Naspers sprzeda polskie aktywa? Południowoafrykański koncern teraz zamierza skupić się na innych rynkach. Szczególną uwagę poświęca Brazylii i Chinom, ponieważ jest tam obecny za pośrednictwem 20% udziałów w chińskim portalu Tencent. Naspers jest związany z e-commerce i mediami w wielu regionach świata, chociaż startował jako lokalny wydawca. Wartość koncernu została oszacowana na 60 miliardów dolarów.