Grupa Pracuj została nowym inwestorem platformy Worksmile. O współpracy rozmawiamy z Tomaszem Chacińskim

Dodane: 05.07.2021

Mam Startup

Udostępnij:

Grupa Pracuj podpisała umowę inwestycyjną z Worksmile – platformą do budowania nowoczesnej kultury organizacyjnej firmy.
Stworzony model biznesowy umożliwi obu stronom realizację innowatorskich projektów z zakresu szeroko rozumianego HRtech, gdyż jak podkreśla Przemysław Gacek, Prezes Zarządu i założyciel Grupy Pracuj – Wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie dostarczyć nową jakość w zakresie benefitów pracowniczych, wellbeingu oraz komunikacji wewnętrznej.

O nowych możliwościach, jakie niesie za sobą nawiązana współpraca opowiada Tomasz Chaciński – CEO Worksmile.

Czym przekonaliście Grupę Pracuj do współpracy?

Tomasz Chaciński: Worksmile to więcej niż system oferujący pozapłacowe benefity dla pracowników. Od tradycyjnych rozwiązań dostępnych na rynku, różnimy się tym, że nasze narzędzie to modułowa platforma kafeteryjna, która oferuje pracodawcom wsparcie w trzech obszarach zarządzania kapitałem ludzkim: konsolidacji i digitalizacji procesów zarządzania polityką benefitową, usprawnienia komunikacji wewnętrznej i budowania zintegrowanej społeczności, a także motywowania pracowników do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Decydując się na nasze rozwiązania, pracodawca spośród dostępnych funkcjonalności wybiera te, które realnie odpowiadają na potrzeby jego organizacji. Nasz ekosysytem bazuje na rozbudowanej infrastrukturze i rozwiązaniach chmurowych. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do serwisu zarówno z poziomu aplikacji webowej, jak i mobilnej. Dodatkowo platforma jest w pełni zintegrowana z najpopularniejszymi systemami i aplikacjami m.in. Microsoft 365, Teams, Slack, Google G-suite, Okta, SAP czy KeyCloak.

Na jakich zasadach będzie opierała się współpraca Worksmile z Grupą Pracuj?

Grupa Pracuj dokapitalizowała naszą firmę, obejmując w niej pakiet mniejszościowy z możliwością dalszego zwiększania udziałów. Dzięki wsparciu inwestora zyskujemy sposobność do dalszej realizacji strategicznych celów związanych z planowanym intensywnym rozwojem technologicznym oraz produktowym. W ramach współpracy przewidziane zostało dalsze wsparcie kapitałowe, a także operacyjne ze strony Grupy Pracuj.

Co dla Was znaczy nawiązana relacja biznesowa i jakie plany na przyszłość z nią wiążecie?

Nawiązanie współpracy z Grupą Pracuj to dla nas szansa na zyskanie dodatkowych kompetencji i możliwości, które pozwolą nam na stworzenie istotnych przewag konkurencyjnych na dynamicznie rozwijającym się rynku rozwiązań HRtech w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczymy na wzmocnienie pozycji naszej marki oraz jeszcze bardziej docelowe dopasowanie naszej oferty do odbiorców i rynku. Na naszych oczach ma miejsce transformacja stylu pracy i zarządzania kadrami, będąca konsekwencją rewolucji wprowadzonej przez COVID-19. W tym czasie chcemy być bliżej potrzeb klientów, które nieodłącznie wiążą się z koniecznością umiejętnego dopasowania świadczeń do nowych okoliczności oraz z budowaniem kultury organizacyjnej firmy, skoncentrowanej się na pracowniku.

Jakie innowacje i korzyści współpraca z Worksmile wnosi do Grupy Pracuj?

Dla Grupy Pracuj transakcja oznacza poszerzenie obecnego portfolio rozwiązań, z których skorzystało już ponad 60 000 klientów z 40 krajów. Worksmile umożliwia firmie wejście w dodatkowe synergie w zakresie cyfrowego wsparcia benefitów pracowniczych.

Skąd zatem wziął się pomysł na nawiązanie takiej relacji biznesowej i jak długo trwały rozmowy?

Przez wiele lat miałem przyjemność pracować w Grupie Pracuj i dzięki temu poznałem zasady działania firmy, jej cele i sposób zarządzania. Zdobyta wiedza pozwoliła mi zrozumieć możliwości  synergii między naszymi firmami, dającej pole do poszerzenia kompetencji dla obu ze stron. Wcześniejsze dołączenia do portfela Funduszu Pracuj.vc pokazał założycielom GP potencjał, jaki drzemie w Worksmile, który wynika z umiejętności dopasowania oferty do potrzeb rynku oraz dynamiki rozwoju produktu i zwiększania przychodów spółki. Budowane przez lata kontakty biznesowe umożliwiły nam rozpoczęcie rozmów na temat nawiązania dalszej, strategicznej współpracy. Ustalenie szczegółów i zakresu kooperacji trwało 6 miesięcy.

Czy w niedalekiej przyszłości rynek może spodziewać się nowych, innowacyjnych projektów z Waszym wspólnym udziałem?

Na pewno tak. Mamy ambitne plany rozwoju naszego produktu, aby dać jeszcze więcej korzyści naszym aktualnym i przyszłym klientom.

Czy możesz zdradzić jakie działania po dokapitalizowaniu przez GP chcecie podjąć?

Chcemy skutecznie rozwijać produkt, zatrudniać nowych, pasujących do naszej kultury organizacyjnej ludzi oraz zwiększać swój udział na polskim rynku benefitów. Widzimy również ogromny potencjał na arenie europejskiej i od dłuższego czasu poważnie myślimy o  ekspansji poza granice Polski.

Inwestycja w platformę Worksmile to nie tylko realne wsparcie branży wellbeingowej czy technologicznej, ale również możliwość dalszego rozwoju polskiego startupu, również na rynku zagranicznym. Jak podkreśla Maciej Noga, Partner Zarządzający Funduszu Pracuj Ventures oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Pracuj: – Transakcja między Worksmile a Grupą Pracuj w pełni potwierdza skuteczność działania funduszy korporacyjnych (CVC). Pracuj Ventures poza finansowaniem zapewnia startupom również dostęp do wiedzy i doświadczeń lidera rynku cyfrowego HR. Wspiera je we wcześniej fazie rozwoju nie tylko finansowo, ale również doradczo i siecią kontaktów. Dziś ostatnie kilkanaście miesięcy naszej pracy przyniosło kolejne – lecz nie ostatnie – efekty.  Cieszymy się, że Worksmile stał się atrakcyjnym partnerem dla takiego gracza, jakim jest Grupa Pracuj.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem