Grupa Rohlik pozyskuje 160 mln EUR na ekspansję w Europie przed debiutem giełdowym

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Grupa Rohlik pozyskuje 160 mln EUR na ekspansję w Europie przed debiutem giełdowym

Udostępnij:

Grupa Rohlik pozyskała 160 mln EUR na rozwój i ekspansję w Europie przed planowanym debiutem giełdowym od Europejskiego Banku Odbudowy, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz funduszy venture capital: Sofina, Index Ventures, Quadrille i TCF Capital. Fundusze umożliwią startupowi rozszerzenie działalności do ponad 10 nowych miast w regionach DACH i CEE do 2030 roku.

Czeski jednorożec kontynuuje swoje ambitne plany rozwoju dzięki kolejnym pozyskanym inwestycjom. Do startupu wpłynęło już łącznie prawie 20 mld koron (800 mln euro).

– To finansowanie jest pierwszą operacją w ramach inicjatywy EIB Scale-up, stworzonej, aby wspierać dojrzałe i rozwijające się firmy, takie jak Rohlik. Podkreśla to nasze zaangażowanie w wspieranie innowacji i cyfryzacji w całej Europie, szczególnie w kluczowych sektorach gospodarki – powiedział Kyriacos Kakouris, wiceprezes w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Rohlik to startup założony w 2014 roku w Czechach, który rozwija internetowe sklepy spożywcze oraz technologie handlu detalicznego. Firma oferuje różnorodny asortyment dostępny online, obejmujący świeże produkty od lokalnych rolników i rzemieślników, artykuły ze supermarketów oraz marki własne.

– Nawiązaliśmy pierwszą współpracę z Rohlik trzy lata temu i od tamtej pory nieustannie imponuje nam sposób, w jaki zarządzający zespół inwestuje w technologię własną, automatyzację oraz coraz bardziej zaawansowaną integrację sztucznej inteligencji w całej operacji. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać plany rozwoju i ekspansji Rohlik w przyszłości – dodaje Tamas Nagy, dyrektor, współkierownik Działu Inwestycji Kapitałowych w Europejskim Banku Odbudowy.

Duży potencjał wzrostu

McKinsey szacuje, że do 2030 roku w wiodących krajach nawet 30% sprzedaży artykułów spożywczych będzie realizowane online. Planowana ekspansja do ponad 10 dodatkowych miast w regionach DACH i CEE znacząco zwiększy bazę klientów Rohlik, zgodnie z długoterminową wizją firmy, aby rozwijać usługi dostawy artykułów spożywczych online w całej Europie. Rohlik obecnie celuje w przychody przekraczające 1 miliard euro przy dodatnich przepływach pieniężnych za rok finansowy 2024.

– W Rohlik wypracowaliśmy technologię, która umożliwia nam wypełnianie naszych obietnic w sposób zrównoważony i rentowny, wykorzystując sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i robotykę, oraz nasze zobowiązanie do obsługi klienta, co pozwala nam maksymalizować efektywność i wysoką produktywność. Dzięki tej inwestycji możemy przyspieszyć nasz rozwój, otwierając placówki w ponad 10 nowych miastach i ustalając standardy w dostawie artykułów spożywczych online w całym kontynencie europejskim – mówi Tomáš Čupr, założyciel i CEO Rohlik.

Założona w 2014 roku już w 2023 roku dostarczyła ponad milion zamówień miesięcznie i obsłużyła 800 000 klientów.

Czytaj także: