Hackathon dla Miast – znamy zwycięzców i ich innowacyjne rozwiązania

Dodane: 23.11.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Prawie 200 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Hackathonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z GovTech Polska w ramach cyklu wydarzeń GovTech Festival. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Chełma, Stargardu, Świdnika i Zduńskiej Woli. Zwycięski zespoły otrzymały 30 000 złotych oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, GovTech Polska, samorządowcy oraz eksperci wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Hackathonu dla Miast przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę.

 • Zespół Klamp za stworzenie “Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” – zintegrowanego systemu łączącego w jednym miejscu dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta czy firm odbierających odpady, dla wyzwania z zakresu bezpiecznej segregacji odpadów w Chełmie.

 • Zespół Smart Team za stworzenie strony internetowej znani-lokalnie.pl wraz z aplikacją dla wyzwania z zakresu generatora lokalnego biznesu w Stargardzie.
 • Zespół AiRonmen za stworzenie “Agregatora mobilności mieszkańców”- platformy integrującej informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych np. kamery, ZTM, GUS dla wyzwania z zakresu mobilności w Stargardzie.
 • Zespół GBX Soft za stworzenia intuicyjnego narzędzia informatycznegoStop Smog, pozwalającego obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Dotyczy to wyzwania z zakresu energetycznej transformacji miasta w Zduńskiej Woli.
 • – W ramach GovTech Festival udało nam się zorganizować pierwszy taki – Hackathon dla Miast. Najważniejszym elementem tego wydarzenia, było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach, biorących udział naszym wydarzeniu. Najbardziej zależy nam jednak, żeby kontynuować rozwój i wdrażanie innowacji w kolejnych samorządach. Dlatego mam nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach minionego weekendu,  już niedługo będą dostępne dla kolejnych obywateli w kolejnych miastach w całym kraju – Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

  Podczas weekendowego wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 45 zespołów programistów, wszyscy uczestnicy mieli możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość udziału w szkoleniach, jak również w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych. Bardzo duża liczba zgłoszeń, zarówno ze strony miast jak i programistów pokazuje, że organizacja takich wydarzeń cieszy się dużą popularnością.

  – Dla PFR ten hackathon jest niezwykle ważnym doświadczeniem, jak również pokazuje konsekwentność naszych działań. Już 3 lata temu uruchomiliśmy pakiet dla miast średnich, który jest skierowany do samorządów i służy rozwojowi polskich miast przyszłości. Rozwiązania wypracowane w tym Hackathonie dla Miast pokazują to, jak wychodzenie z pandemii i rozwój powinny wyglądać w dłuższej perspektywie. Dziękuję wszystkim za udział i mam nadzieję, że te zwycięskie rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców – Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem