Heart Sense ze zgłoszeniem patentowym na sondę wspierającą kardiochirurgów podczas operacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Heart Sense ze zgłoszeniem patentowym na sondę wspierającą kardiochirurgów podczas operacji

Udostępnij:

Polski startup Heart Sense opracował innowacyjną sondę, która jako pierwsza na świecie zbiera sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca podczas operacji kardiochirurgicznych w sposób ciągły i nieinwazyjny. Zgłoszenie patentowe dla tego rozwiązania zostało przygotowane przez kancelarię patentową Patpol w bliskiej współpracy z grupą twórców pod kierownictwem dr n. med. Grzegorza Suwalskiego i Przemysława Furdala.

Bardzo cienka i lekka sonda to nowe rozwiązanie w branży medycznej. Odczytuje ona sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca, nie naruszając przy tym ciągłości tkanki organu. Dotychczas zespoły chirurgiczne wykonujące operację wszczepienia bajpassów techniką na bijącym sercu wymagającą czasowych zmian ułożenia serca, pozbawione były optymalnego monitorowania EKG bijącego serca w krytycznym momencie operacji. Opracowana sonda umożliwia ciągłe zbieranie sygnału, nawet podczas manewrowania organem pacjenta.

Zgłoszenie patentowe przygotowane przez zespół ekspertów kancelarii patentowej Patpol zostało już złożone, dzięki czemu tymczasowa ochrona patentowa, dla tego unikatowego w skali świata rozwiązania, już trwa.

– Mimo nieskomplikowanej formy opis rozwiązania był bardzo obszerny, a opracowanie zgłoszenia wymagało bliskiej współpracy z grupą twórców Heart Sense oraz interdyscyplinarnej współpracy rzeczników naszej kancelarii patentowej – ekspertów z różnych dziedzin, m.in. mechaniki, elektroniki i chemii. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie jest jedyne i wyjątkowe. Obecnie rozwiązanie zostało zgłoszone i czekamy na sprawozdanie o stanie techniki z Urzędu Patentowego – mówi Anna Stenzel, rzecznik patentowy z Patpol i specjalista z dziedziny elektroniki, informatyki i telekomunikacji.

– Cieszymy się, że udało się nam opracować coś wyjątkowego w skali świata. Nasza sonda realnie wpłynie na zdrowie i życie wielu osób na świecie, jednocześnie ułatwiając pracę

lekarzy. Jesteśmy z tego dumni. Aby jednak nasza praca nie poszła na marne, ważne jest zapewnienie od samego początku skutecznej ochrony prawnej naszego wynalazku. Pomaga nam w tym kancelaria patentowa Patpol, dysponująca wyjątkowym zespołem profesjonalistów. We współczesnym świecie, nieustannie zmieniającym się pod kątem technologicznym, interdyscyplinarna współpraca ekspertów, rzeczników patentowych z różnych dziedzin jest niezbędna przy wynalazkach, które dotyczą kilku dziedzin naraz – podsumowuje Przemysław Furdal, project manager Heart Sense i wiceprezes Quantum Innovations, której Heart Sense jest spółką zależną.