Hiszpańska firma opracowała elektroniczny stetoskop. Urządzenie zmniejsza ryzyko infekcji pracowników medycznych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Hiszpańska firma opracowała elektroniczny stetoskop. Urządzenie zmniejsza ryzyko infekcji pracowników medycznych

Udostępnij:

Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa firmy technologiczne z całego świata zaczęły pracować nad rozwiązaniami, które mogłyby wspierać służbę zdrowia w ich codziennej pracy. Wśród nich jest między innymi hiszpańska firma, która stworzyła elektroniczny stetoskop. 

W przypadku konieczności badania pacjenta tradycyjnym stetoskopem, ryzyko zakażenia znacznie wzrasta, ponieważ konieczne jest utrzymywanie bardzo niewielkiej odległości od pacjenta. Problem ten eliminuje zastosowanie elektronicznego stetoskopu eKuore Pro, który został opracowany przez hiszpańską firmę eKuore Mobile Health Devices. Umożliwia on zdalne badanie oraz monitorowanie pacjenta. Urządzenie działa do 10 metrów i jest wyposażone w bezprzewodowe słuchawki lub głośniki. 

– Stetoskop jest jednym z najbardziej niezbędnych urządzeń medycznych do kontrolowania ewolucji patologii płuc, takich jak te spowodowane przez koronawirusa. Problem pojawia się wtedy, gdy lekarze wykonują badanie płuc za pomocą stetoskopu, który zmusza ich do bycia bardzo blisko pacjenta, zwłaszcza w kontaktach z wirusami, takimi jak SARS-CoV-2, które są wysoce zaraźliwe przez bezpośredni kontakt – czytamy w komunikacie firmy.

Urządzenie łączy się z systemem przez Wi-Fi lub za pośrednictwem modułu Bluetooth. Zdalna łączność, możliwość wysyłania i udostępniania nagrań, pozwala na zdalne monitorowanie pacjenta, nawet z domu, z odizolowanego pomieszczenia lub obszaru przesiewowego, minimalizując kontakt z chorym pacjentem.

eKuore w Wielkiej Brytanii

Stetoskopy eKuore zostały zintegrowane z kompleksowymi rozwiązaniami. W Wielkiej Brytanii eKuore został zintegrowany z platformą Feebris – oprogramowaniem medycznym, które zostało wykorzystane w domach opieki w celu usprawnienia wczesnego wykrywania pogorszenia stanu zdrowia pacjentów.

– Jako firma opracowująca oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które przekłada sygnały medyczne na użyteczne informacje zdrowotne, współpraca z zaufanymi partnerami sprzętowymi, takimi jak eKuore, ma fundamentalne znaczenie. Jesteśmy dumni, że wspieramy partnerów w zakresie opieki społecznej i opieki zdrowotnej w całej Wielkiej Brytanii w przekształcaniu swoich usług, które mają na celu pomóc nam wyjść z pandemii COVID-19 – powiedziała, cytowana przez serwis med-technews.com, dyrektor generalny Feebris, Elina Naydenova.

Polski stetoskop 

Polacy również mają na swoim koncie podobne urządzenie do tego hiszpańskiego. Zespół StethoMe opracował system, który składa się z elektronicznego stetoskopu, dedykowanej aplikacji StethoMe oraz algorytmów AI. Podczas pandemii urządzenie było wykorzystywane przez wiele szpitali w Polsce, między innymi w  Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu. Co ciekawe polskie rozwiązanie trafiło również do Sant Joan de Déu Barcelona Children’s Hospital – barcelońskiego szpitala dziecięcego. 

– Obecnie najmocniej koncentrujemy się na komercjalizacji rozwiązania i sprzedaży produktu. Nasze urządzenie pojawiło się już w Hiszpanii, Francji, gdzie współpracuje z platformami MaQuestionMedicale i Home Doctor. W Polsce trwa pilotaż w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. Cel na najbliższe miesiące to  systematycznie zwiększać wartość naszych kontraktów oraz pozyskiwać kolejnych klientów na całym kontynencie. Kryzys związany z pandemią Covid-19 uwypuklił natychmiastową potrzebę transformacji telemedycyny, którą umożliwia StethoMe –  mówił w lipcu  Wojciech Radomski, CEO i współzałożyciel StethoMe.