Hiszpański startup Glovo został jednorożcem. W rundzie E otrzymał 150 mln euro

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

glovo

Udostępnij:

150 mln euro pozyskane w ostatniej rundzie finansowania sprawiło, że stratup Glovo zyskał wartość miliarda euro. Hiszpania doczekała się właśnie kolejnego jednorożca.

Glovo, zajmuje się dostarczaniem m.in. artykułów spożywczych i produktów farmaceutycznych. Firma świadczy usługi w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Działa w 288 miastach i 26 krajach. Startup ma obecnie ponad 1,8 mln aktywnych użytkowników każdego miesiąca. Spółka chce się dalej rozwijać. W tym roku weszła na rynek polski.

Hiszpańskie unicorny

Pierwszym hiszpańskim jednorożcem był eDreams, prowadzony m.in. przez Javiera Pereza i Mauricio Prieto. Kolejny to Letgo – choć nie jest formalnie firmą hiszpańską, to większość jego pracowników pracuje w Barcelonie, a założyciele i członkowie zarządu pochodzą także z Hiszpanii. Najbardziej znanym obecnie hiszpańskim jednorożcem jest Cabify, który zdobył wartość miliarda dolarów w 2019 r.

Na świecie jest już prawie 500 jednorożców

W listopadzie informowaliśmy, że Hurun Research Institute naliczył 494 unicorny działające na świecie. Glovo dołączył więc właśnie do tego grona.

HRI podaje, że przeciętny jednorożec ma 7 lat i jest wart 3,4 mld dolarów. Wartość jednorożców wynosi w sumie aż 1,7 biliona dolarów.

Nie wszystkie jednorożce zarabiają pieniądze. Spora część z nich je traci biegnąc na oślep za wzrostem wartości.

Jeden unicorn na cztery to firma działająca w handlu lub finansach. Jednorożce zajmujące się e-commerce lub fintechem wyceniane są na ponad 523 mld dolarów. Stanowią one ok. ⅓ wartości wszystkich startupów wartych obecnie co najmniej miliard dolarów.

Startupy fintechowe warte są więcej niż te działające w handlu. Widać to dokładnie za sprawą 3 pierwszych firm, które zajmują podium: Ant Financial, Lufax i Stripe. Suma ich kapitalizacji wynosi ponad 210 mld dolarów, czyli ponad połowę wartości wszystkich unicornów działających w obszarze fintech.

Dość popularnym profilem działalności jednorożców jest także chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja oraz nowe rozwiązania logistyczne. Firmy te stanowią ⅕ (21%) wartości wszystkich szczęśliwców z rankingu.

Natomiast unicorny zajmujące się ekonomią współdzielenia, zdrowiem i nauką stanowią 14% firm w zestawieniu HRI.