Hodowla roślin bez podlewania i dostępu do słońca? Pico pozwala wzrastać uprawom dzięki światłu LED

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Hodowla roślin bez podlewania i dostępu do słońca? Pico pozwala wzrastać uprawom dzięki światłu LED

Udostępnij:

W tych niepewnych czasach zawsze dobrze jest mieć w zasięgu ręki świeże owoce, warzywa i zioła. Co więcej, posiadanie rośliny w pobliżu może pomóc w łagodzeniu stresu i niepokoju. Dla osób, które nie mogą uprawiać roślin na zewnątrz, powstał Pico – domowy „ogród” zasilany światłem LED.

Twórcy projektu, chcą pozyskać finansowanie na Kickstarterze. Zamierzali zgarnąć 10 tys. dolarów. Tymczasem na 27 dni przed zakończeniem zbiórki ponad 6.700 osób już wsparło Pico na łączną kwotę prawie 546 tys. dolarów.

Uprawa roślin może nie wychodzić z wielu powodów. Np. dbanie o rośliny w domu bywa trudne, ponieważ do ich rozwoju potrzebne jest dużo światła słonecznego. Pomysłodawcy Pico wyeliminowali kilka aspektów związanych z hodowlą roślin: potrzebę podlewania, konieczność wystawienia na światło słoneczne czy ryzyko przesuszenia.

Wystarczy wyjąć „doniczkę” z pudełka, dodać trochę ziemi i wody oraz kilka nasion. Potem należy podłączyć cały system i po pewnym czasie można obserwować, jak nasionka kiełkują.

Jeśli nie słońce, to co?

Pico jest zasilane przez wysokowydajne, energooszczędne diody LED firmy OSRAM. Diody zapewniają wszystkie niezbędne długości fal światła, aby całkowicie zastąpić słońce i móc uprawiać rośliny przez cały rok. Tego rodzaju diody LED są wybierane do obsługi szerokiej gamy roślin, a każda kolorowa długość fali stymuluje specyficzne funkcje biologiczne w roślinach. Diody są zamontowane na łatwo regulowanym teleskopowym ramieniu, ponieważ pod nim rośliny bardzo szybko wzrastają.

Dozowanie wody

Zbyt rzadkie podlewanie może zabić rośliny. Podobnie jak dostarczanie im zbyt dużej ilości wody. System podlewania Pico ma zapewnić roślinom tyle wody, ile potrzebują. Jedyne, co trzeba zrobić, to wlewać wodę raz w tygodniu. Pico dostarcza wodę ze zbiornika do gleby. Wtedy rośliny wchłaniają wodę i dzięki temu nigdy nie wysychają, ani nie gniją.

Przezroczyste okno informuje, kiedy należy uzupełnić zapas wody; zazwyczaj jest to raz w tygodniu. Wykorzystując tylko działanie kapilarne i grawitację, ta konstrukcja nie wymaga żadnego zasilania, ani użycia silnika czy pomp.

Każde miejsce jest dobre

Doniczki z roślinami zajmują miejsce. Często można je postawić tylko na płaskich powierzchniach przy oknach, co ogranicza możliwości wyboru. Autorzy pomysłu zapewniają, że, każde miejsce jest dobre do uprawy niektórych roślin. Biurko do pracy? Lodówka? Ściana? Okno? Łazienka? Samochód? Tak, we wszystkich tych miejscach można umieścić doniczki od Pico. Firma dołącza do zestawu 3 wymienne uchwyty, aby móc przymocować roślinę w dowolnym miejscu.

Dodatkowo, dzięki obustronnym portom USB Type-C można połączyć ze sobą wiele doniczek i stworzyć domowy ogród. Wystarczy podłączyć kable z obu stron, a każdy Pico przyjmie i przekaże zasilanie do następnego.

Kto stworzył Pico?

Za pomysłem stoi stratup Altifarm Enverde, który ma swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Celem startupu jest wprowadzić jak najwięcej ludzi do Urban Farmingu. Wcześniej Altifarm stworzył farmę domową z oświetleniem do uprawy, szklarnią i pakietami mobilnymi. Dzięki produktom Altifarm i Herbstation można uprawiać znaczną ilość roślin w domu, metodami opartymi na glebie oraz tymi bezglebowymi. Natomiast w zeszłym roku firma wprowadziła na rynek Herbstation, bardziej zaawansowaną kompaktową, krytą farmę. W porównaniu do obu poprzednich projektów Pico jest malutkie.