Hong Kong ma pierwszy startup wyceniany na miliard dolarów. Poznajcie firmę Gogovan

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Hong Kong od niedawna może pochwalić się pierwszą technologiczną firmą z mianem „jednorożca”. Gogovan po połączeniu sił z konkurentem osiągnął wycenę na poziomie miliarda dolarów, a tak wysoko wycenianych startupów jest tylko kilka na świecie. Czym zajmuje się Gogovan?

Na zdjęciu: zespół założycielski Gogovan, drugi od lewej to Steven Lam, CEO | fot. Gogovan

Fuzja z korzyścią dla stron

Gogovan to aplikacja webowa, za pomocą której możemy zamówić transport dowolnego przedmiotu. Od dostarczenia przesyłki na drugi koniec miasta do przewiezienia wszystkich mebli, które mamy w mieszkaniu. A to wszystko z poziomu strony internetowej, bądź aplikacji mobilnej. Startup powstał w 2013 roku i po czterech latach osiągnął wycenę na poziomie miliarda dolarów.

Tak przynajmniej twierdzi serwis scmp.com, który jako pierwszy napisał o połączeniu sił rywali. Zdaniem reporterów serwisu, Gogovan dokonał fuzji z 58Suyun, by razem dotrzeć do innych miast na świecie. I choć nie ujawniono kwoty transakcji, to mówi się o wycenie spółki sięgającej miliarda dolarów. Jak wyglądała historia powstania tego startupu?

Silny rywal: Uber

Steven Lam, twórca Gogovan, doprowadził do premiery swojego startupu w 2013 roku. W ciągu roku od premiery w serwisie zwanym „Uberem dla dostaw” zarejestrowało się cztery tysiące kierowców busów i ciężarówek. Startup w 2014 roku pozyskał 6,5 mln dolarów finansowania, a rok później 10 mln dolarów. Za to rok 2015 był ciężki dla historii spółki, a to z powodu wejścia usługi Ubera na rynki azjatyckie.

UberCargo zaczęło wtedy działać m.in. w HongKongu, co zmusiło zespół Gogovan to ostrzejszej walki o klienta. Jak się okazało, ze starcia wyszedł zwycięsko, ponieważ w 2015 roku zainteresował 70 tys. kierowców służących pomocą w przeprowadzkach. Startup dotarł też do innych miast i krajów. Z Gogovan mogli korzystać mieszkańcy Singapuru, Australii, Południowej Korei i Tajwanu.

Jack Ma inwestorem

Od 2016 roku wszystkie wyniki spółki rosły w zadowalającym dla firmy i inwestorów tempie. Świat uslyszał o tym startupie, gdy ujawniono, że w rundzie C finansowania uczestniczył Jack Ma, właściciel serwisu alibaba.com. Spółka dotychczas pozyskała 26 mln dolarów od inwestorów (należy doliczyć nieujawnioną kwotę w rundzie sprzed kilku dni) i zainteresowała 180 tys. kierowców z 14 miast świata.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem