hub:raum Kraków wybrał najlepsze startupy Europy Środkowo – Wschodniej

Dodane: 18.06.2014

Informacja prasowa

Udostępnij:

Zakończył się hub:raum Kraków WARP – jeden z największych programów akceleracyjnych dla projektów tech w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spośród 10 finałowych drużyn z różnych państw naszego kontynentu, Jury, złożone z ekspertów hub:raum Kraków, przedstawicieli Deutsche Telekom oraz mentorów i dziennikarzy z całego świata, wybrało 4 projekty. Rumuński Appscend i macedoński KHAL zostaną zaproszone do inkubatora, a polski VORM lab clime oraz chorwacki ThiefScry do wypracowania rodzaju współpracy i sposobów wspólnego dotarcia do europejskich rynków. 

14. czerwca zakończyła się druga edycja hub:raum Kraków WARP – jednego z największych programów akceleracyjnych dla startupów z regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Podczas ośmiu intensywnych dni, 10 europejskich zespołów z Polski, Czech, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Czarnogóry oraz Macedonii, uczestniczyło w warsztatach i wykładach prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów i mentorów z całego świata.

Zespoły zaproszone do Centrum Innowacyjności – Appscend (Rumunia) oraz KHAL (Macedonia) będą mogły uzyskać finansowanie (do 80,000 euro per projekt), mentoring, darmową przestrzeń coworkingową oraz, co najistotniejsze, dostęp do sieci ponad 150 milionów klientów wszystkich operatorów Deutsche Telekom w 12 europejskich krajach. hub:raum rozpocznie także rozmowy dotyczące potencjalnej współpracy z polskim VORM lab clime oraz chorwackim ThiefScry.

Obecnie na świecie pojawia się coraz więcej imprez poświęconych startupom. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w drugiej edycji hub:raum Kraków WARP mogliśmy wybierać spośród ok. 250 zgłoszeń. To jest nasz sukces i jednocześnie dowód, że nasza wyjątkowa oferta interesuje wiele startupów. Wszystkie projekty, z którymi ciężko pracowaliśmy przez te 8 dni, budzą naprawdę duże nadzieje na przyszłość, jednak wyróżnione zespoły, czyli Appscend oraz KHAL, są gotowe podbić międzynarodowe rynki już w najbliższej przyszłości i jako hub:raum Kraków pomożemy im odnieść upragniony sukces  – mówi Jakub Probola, Head of hub:raum Kraków.

Nabór do kolejnej edycji hub:raum Kraków WARP, która planowana jest na listopad tego roku, już się rozpoczął! Jeśli chcesz zgłosić swój startup, wypełnij formularz na www.hubraum.com/apply (wybierając „Krakow” oraz „Accelerator”).

Zespoły wybrane podczas hub:raum Krakow WARP #2:

KHAL – tworzy wirtualny rynek, który łączy sprzedawców sprzętu (hardware) i oprogramowania (software) oraz firmy z sektora MŚP umożliwiając im szybkie i tanie wdrażanie projektów dot. automatyzacji. Rozwiązanie umożliwia analizowanie danych, które mogą być przesyłane pomiędzy wieloma urządzeniami. 

Appscend (http://appscend.com/) – jest to  platforma umożliwiająca odbiór treści na dwóch ekranach jednocześnie w ramach jednej aplikacji mobilnej. Platforma łączy najszybciej rozwijającą się technologię dostępną na rynku z zestawem technologii wspierających, umożliwiających przekazywanie dużej ilości treści oraz ich analizy.

Dwa inne projekty zostały zaproszone do wypracowania rodzaju współpracy i sposobów wspólnego dotarcia do europejskich rynków. Są to:

ThiefScry – to przyszłość antykradzieżowych zabezpieczeń rowerowych. Jako projekt wpisujący się nurt Internet of Things, łączy bezprzewodowe urządzenie do zainstalowania na rowerze i aplikację mobilną. Urządzenie wyposażone jest w sensory i odporne na wszelkie ataki mające na celu jego usunięcie.  

VORM lab clime (http://www.vormlab.com/) – tworzy małe, świetnie zaprojektowane sensory środowiskowe mierzące wilgotność, temperaturę, światło i ruch. Sensory komunikują się  z smartfonami za pomocą technologii Bluetooth, co pozwala na ponad roczną pracę urządzenia na pojedynczej baterii. Zespół chce rozwinąć swój projekt od czujników po aktywne urządzenia do kontrolowania bram, okien i systemów grzewczych. Głównym założeniem są niskie koszty oraz prostota instalacji niewymagająca ingerencji w strukturę budynku lub mieszkania.