Hydropolis pozyskał 2,1 mln zł. Agritechowy startup opracował technologię kontrolowanych warunków wzrostu roślin

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Hydropolis pozyskał 2,1 mln zł. Agritechowy startup opracował technologię kontrolowanych warunków wzrostu roślin

Udostępnij:

W wyspecjalizowanym świecie nie ma miejsca na rozwiązania bazujące na niedoszacowaniach. Hydroponiczna uprawa roślin w kontrolowanych warunkach to nie tylko konieczność w przyszłości, ale i teraźniejsze zyski. Bardzo dobrze rozumiemy to w Hydropolis.

Słowo algorytm w pierwszym odruchu kojarzy się z aplikacjami, logistyką, obróbką danych i finansami. To dobre skojarzenie, choć nie każdy widzi, że te same pojęcia charakteryzują rolnictwo. Każda roślina w okresie swojego życia realizuje szereg przemian biologicznych, a więc chemicznych oraz fizycznych, które prowadzone w odpowiednich warunkach skutkują zdrowym i wydajnym produktem. Te warunki mogą być (lub co istotniejsze – nie są) zapewnione przez klimat. Temperatura, nawodnienie, odpowiednie nasłonecznienie, mikroelementy znajdujące się w glebie mogą być optymalizowane, intensyfikowane, zmieniane.

Algorytmy uprawowe i odpowiednia infrastruktura zapewniająca ich realizacje są tym czym zajmuje się Hydropolis.

Centrum badawczo rozwojowe – potrzeba doskonalenia

Stwarzamy optymalne warunki wzrostu roślin poprzez opracowane przez nas systemy nawadniania, oświetlenia oraz kontrolowania atmosfery. Uprawa w zamkniętych pomieszczaniach – od 40 do 1000 m2 – jest w sposób ciągły monitorowana w zakresie m.in. składu pożywki, temperatury, koncentracji CO2 w atmosferze. Każda roślina ma swój unikatowy wzorzec warunków, w których rośnie najszybciej i najzdrowiej. Opracowywanie tych przepisów to główne zadanie Centrum Badań i Rozwoju Hydropolis. W naszej krakowskiej placówce jesteśmy w stanie zasymulować niemal dowolne warunki. Możemy odwzorować zarówno klimat lasów deszczowych, jak i suchych, kontynentalnych, czy przykładowo warunki panujące w Toskanii. Możemy dobrać je tak by umożliwić roślinom optymalne tempo wzrostu. Te same warunki są następnie odwzorowywane u klienta.

Odpowiedź na potrzeby rynku

Nasze rozwiązanie trafia w zainteresowanie nie tylko rolników, ale przede wszystkim podmiotów rynku spożywczego. Branża hurtowego obrotu warzyw szuka alternatyw dla drogo importowanych roślin w miesiącach od października do marca. Skrócenie łańcucha logistyki poprzez produkcję żywności przez cały rok w dowolnym klimacie otwiera nowe możliwości ekonomiczne. Dodatkowo, ich klienci coraz częściej wybierają produkty o mniejszej zawartości azotanów, szukając tych których skład, jakość i wytworzenie jest ekologiczne.

Oczami wyobraźni widzimy, że rolnictwo 2052 roku nie będzie wyglądało tak jak teraz. Nie dlatego, że obecne metody są złe: one są niewystarczająco wydajne. Liczba ludzi zwiększa się, ziemi zdatnej do uprawy na naszej planecie nie przybywa a zmiany klimatu bardzo mocno oddziałują na rolnictwo. By móc dostarczyć żywność równocześnie nie niszcząc ekosystemu, w którym żyjemy, konieczne jest stosowanie rolnictwa kontrolowanych warunków.

Wizja zrozumiała dla inwestorów

W lutym 2022 roku spółka zamknęła rundę finansowania, w którym rolę leada pełnił fundusz LT Capital, pozyskując inwestorów za kwotę 2,1 mln PLN. Objęli oni łącznie 17% udziałów. W ciągu 14 miesięcy Hydropolis pozyskało od inwestorów ponad 3 miliony złotych.

 

Artykuł powstał we współpracy z Hydropolis