Hyundai i Kia zainwestowały 100 mln euro w Arrival

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Hyundai i Kia zainwestowały 100 mln euro w Arrival

Udostępnij:

Brytyjski startup Arrival, który zajmuje się elektrycznymi pojazdami, wszedł w partnerstwo z Hyundai Motor Company i Kia Motors Corporation. Obie firmy zainwestowały w spółkę w sumie 100 milionów euro.

Albert Biermann, prezes i dyrektor działu badań i rozwoju w Hyundai Motor Group, oraz Denis Sverdlovsk, dyrektor zarządzający firmy Arrival podpisali umowę inwestycyjną w centrali Hyundai i Kia w Seulu. Hyundai przekazał 80, a Kia 20 milionów euro. Wszystkie trzy firmy zaangażują się wspólnie w rozwój pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z umowa firmy zajmą się produkcją małych i średnich samochodów dostawczych oraz autobusów elektrycznych, które mają być przeznaczone dla firm zajmujących się przewozem osób, logistyką oraz shuttle. Firmy poinformowały również, że ich samochody maja docelowo być dostępne w mocno konkurencyjnych cenach.

– Ta inwestycja jest częścią strategii realizowanej przez marki Kia i Hyundai. W związku z szybko zmieniającym się rynkiem pojazdów elektrycznych, przyspieszymy inwestycje i współpracę z takimi firmami jak Arrival, które dysponują zaawansowanymi technologiami – powiedział Youngcho Chi, prezes i dyrektor ds. Innowacji w Hyundai Motor Group.

– Arrival opracował nową kategorię pojazdów elektrycznych generacji 2.0, które już zmieniają podejście do logistyki wielu firm transportowych. Hyundai i Kia produkują wspaniałe samochody o znakomitej jakości, podzielają też naszą wizję rozwoju elektromobilności w przyszłości. Partnerstwo strategiczne z markami Kia i Hyundai oznacza, że ​​nasze pojazdy elektryczne generacji 2.0 będą użytkowane na całym świecie i – co ważne – stanie się to bardzo szybko – powiedział Denis Sverdlov, dyrektor generalny firmy Arrival.

Arrival to brytyjski startup, który został założony w 2015 roku. Firma dysponuje własnymi zakładami produkcyjnymi oraz centrami badawczo-rozwojowymi, które są zlokalizowane w USA, Niemczech, Singapurze, Rosji i Wielkiej Brytanii. Arrival może się pochwalić autorską platformą deskorolki, która wyposażona jest w moduły zawierające akumulatory, silnik elektryczny oraz układ napędowy. Rozwiązanie jest skalowalne, dzięki czemu można je zastosować do różnych modeli. Firma jest w trakcie kilku pilotaży z firmami logistycznymi z Europy.

– Cieszymy się na współpracę z markami Kia i Hyundai, których produkty są cenione na świecie za jakość i design. Nasza specjalistyczna wiedza pozwoli szybko rozpocząć produkcję na masową skalę i zaoferować pojazdy, które będą dostępne na wielu rynkach. Szybsze doskonalenie pojazdów elektrycznych jest dobre dla wszystkich – dla ludzi, dla biznesu i dla środowiska naturalnego. Z przyjemnością podejmujemy się tej misji wraz z naszymi partnerami – markami Kia i Hyundai – powiedział Avinash Rugoobur, dyrektor ds. strategii w firmie Arrival.

Hyundai i Kia inwestują w elektromobilność

Jakiś czas temu Hyundai i Kia ogłosiły, że wspólnie pracują nad stworzeniem własnego pojazdu elektrycznego. Hyundai pochwalił się również podczas targów CES 2020 w Las Vegas własną koncepcją mobilności przyszłości. Natomiast Kia na spotkaniu z inwestorami opowiedziała o swoim planie konstrukcji samochodu elektrycznego o specjalnym przeznaczeniu.

Dzięki współpracy z Arrival Hyundai będzie mógł szybciej i lepiej realizować swoje plany związane z elektro mobilnością. Firma ma w planie wprowadzić na europejski rynek akumulatory elektryczne wraz z systemem ogniw paliwowych oraz zrealizować (wraz z firmą H2 Energy) plan joint venture, którego celem jest reklamowanie w Europie samochodów ciężarowych z napędem wodorowym. Firma planuje dostarczyć 1600 tego typu samochodów do 2025 roku. Odbiorcami ma być H2 Mobility Switzerland Association oraz inne szwajcarskie firmy.

Warto dodać, że to nie pierwsza wspólna inwestycja Hyundai i Kia w branżę związaną z elektromobilnością. W maju 2019 roku obie firmy przeznaczyły w sumie 90 mln dolarów w chorwacką firmę Rimac, która zajmuje się produkcją samochodów elektrycznych, natomiast we wrześniu dofinansowały europejska sieć ładowania Ionity.

– Szacuje się, że w Europie rynek pojazdów przyjaznych środowisku gwałtownie wzrośnie za sprawą wprowadzenia kolejnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Rozwój elektrycznych pojazdów użytkowych wspólnie z firmą Arrival sprawi, że będziemy mieli przewagę nad konkurentami i stopniowo będziemy umacniać pozycję lidera na rynku pojazdów przyjaznych środowisku na świecie, z Europą na czele – powiedział Albert Biermann, prezes i dyrektor działu badawczo-rozwojowego w Hyundai Motor Group.

Hyundai i Kia bardzo mocno zaangażowały się w projekty związane z samochodami elektrycznymi. Rewolucja w transporcie, której jesteśmy świadkami nabiera tempa. Bardzo możliwe, że już niebawem nasze ulice zdominują samochody elektryczne. Ostre działania Hyundai i Kia być może pozwolą obu firmom zając miejsce wśród liderów tego rynku.