Nowa jednostka badawcza znajduje się w IBM Client Innovation Centre i będzie obsługiwać klientów z 22 krajów. W ramach działalności laboratorium dostępne będą najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym agent sztucznej inteligencji oraz generatywne AI, oparte na narzędziach takich jak Amazon Bedrock, Amazon Q, Amazon SageMaker i IBM watsonx w ramach AWS.
Cel inicjatywy
Celem inicjatywy jest przyspieszenie modernizacji chmury, usprawnienie aplikacji mainframe oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań w sektorach takich jak motoryzacja, energetyka, usługi użyteczności publicznej, produkcja i opieka zdrowotna. Praktycy IBM i AWS będą współpracować z klientami nad projektowaniem i wdrażaniem nowych technologii dopasowanych do ich potrzeb biznesowych.
Laboratorium w Bukareszcie to część globalnej strategii IBM i AWS, kontynuującej model wdrożony w 2023 roku w podobnym centrum badawczym w Bangalore w Indiach. IBM Consulting, uznany lider w dziedzinie sztucznej inteligencji, posiada 24 tys. certyfikatów AWS na całym świecie, w tym ponad 1200 ekspertów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie największy ośrodek znajduje się właśnie w stolicy Rumunii.
Polska na bocznym torze
Otwarcie laboratorium IBM to kolejny dowód na to, że Rumunia skuteczniej przyciąga zagraniczne inwestycje niż Polska. Na przestrzeni ostatnich lat w kraju tym zrealizowano kilka znaczących projektów biznesowych, które mogłyby trafić do Polski.
Pod koniec 2024 roku Michelin ogłosił zamknięcie fabryki opon do ciężarówek w Olsztynie i przeniesienie produkcji do Rumunii. Oficjalnym powodem tej decyzji były wysokie koszty pracy w Polsce. Zamknięcie zakładu dotknęło 430 pracowników, którzy otrzymali propozycję pracy w innych fabrykach koncernu.
Na początku kwietnia 2024 roku premier Rumunii Ion-Marcel Ciolacu poinformował o budowie największej w Europie fabryki prochu w okolicach Braszowa. Inwestycja o wartości 400 mln euro, z czego 47 mln euro pochodzi z dotacji Komisji Europejskiej, jest częścią unijnego programu zwiększania produkcji amunicji. Projekt realizują rumuński ROMARM oraz niemiecki Rheinmetall, a nowa fabryka ma strategiczne znaczenie w kontekście wsparcia wojskowego dla Ukrainy.